środa, 8 lutego, 2023

Pfeifer & Langen odpowiada na zarzuty UOKiK

spot_imgspot_img
-REKLAMA-spot_img

W związku z postępowaniem prowadzonym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie systemu sprzedaży nasion, koncern cukrowniczy Pfeifer & Langen wydał oświadczenie, w którym nie zgodził się z oceną UOKiK dotyczącą posiadania i wykorzystywania przewagi  kontraktowej wobec rolników.

Przypomnijmy: w sierpniu 2020 prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko Pfeifer & Langen Polska. Spółka była podejrzana o to, że może w nieuczciwy sposób wykorzystywać swoją przewagę kontraktową wobec rolników. 

System sprzedaży nasion

W związku z powyższym, Koncern Pfeifer & Langen zapewnia, że system na którym opiera się jego współpraca z kontrahentami jest korzystny dla rolników i plantatorów buraka cukrowego. Oni to, wspólnie z Pfeifer & Langen wybierają nasiona, z których chcą korzystać. Dzięki temu osiągają wyższe plony, a co za tym idzie – dochody. System jest również korzystny dla konsumentów. Jak wyjaśnia Pfeifer & Langen, dzięki wyselekcjonowanym nasionom konsumenci mogą mieć pewność, że cukier produkowany przez Pfeifer & Langen jest wysokiej jakości i nie zawiera GMO.
Firma wyjaśnia też, że system sprzedaży nasion funkcjonuje z powodzeniem od wielu lat i jest usankcjonowany Ogólnopolskim Porozumieniem Branżowym zawartym w 2017 r. przez wszystkich producentów cukru w Polsce oraz Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego. Powstał z myślą o korzyściach dla plantatorów, producentów oraz konsumentów cukru w Polsce i za granicą.

Dobór odmian nasion

Kierownictwo koncernu stwierdza także, że firma wspólnie z plantatorami burków cukrowych uczestniczy w procesie doboru odmian nasion. I każdego roku na liście odmian znajduje się kilkadziesiąt odmian od wielu różnych dostawców. Z tej grupy każdy plantator może wybrać najlepsze dla jego gospodarstwa nasiona – przeznaczone dla specyficznej gleby czy warunków pogodowych. Nasiona w ofercie Pfeifer & Langen dobierane są do zmieniającej się sytuacji klimatycznej. Uwzględniane są również naturalnie występujące podwyższone odporności odmian, np. na choroby grzybowe. Efektem jak zapewnia Pfeifer & Langen są lepsze plony i finalnie najwyższej jakości cukier.

Kursy i szkolenia

Pfeifer & Langen wyjaśnia, że prowadzi liczne szkolenia, kursy i warsztaty, dzięki którym krajowi rolnicy zyskać mogą dodatkową wiedzę i umiejętności. A w okresie od maja 2019 r. do dziś, pracownicy firmy przeszkolili ponad 2,5 tys. osób. Podczas szkoleń przekazywano im informacje o najnowszych trendach w technologii uprawy buraków, ochrony roślin i metodach doboru nasion.

Nie było skarg?

Jak zapewnia Pfeifer & Langen: plantatorzy nie tylko nie skarżą się na funkcjonowanie systemu, ale są z niego zadowoleni. I dali temu wyraz w pismach wysyłanych do UOKiK-u. Ponadto w opinii koncernu, dla rolników ważne jest także to, że płacą oni za nasiona dopiero w momencie odbioru buraków. Natomiast  koncern zajmuje się procesem reklamacyjnym, jeśli nasiona nie spełniają wymogów. Następnym atutem współpracy Pfeifer & Langen z krajowymi  rolnikami ma być prawie dwukrotnie zwiększenie plonów, co ma istotny wpływ na zwiększenie dochodów plantatorów.

Konsumenci i eksperci

Jak wyjaśnia Pfeifer & Langen na współpracy rolnikami  zyskują przede wszystkim konsumenci. Natomiast nasiona wyselekcjonowane do listy odmian oferowanych plantatorom spełniają wysokie wymogi jakościowe, które sprawdzane są przez niezależne firmy eksperckie. Natomiast Pfeifer & Langen może dzięki temu zagwarantować, że cukier nie jest produkowany z genetycznie modyfikowanego surowca.

Duży regionalny pracodawca

Pfeifer & Langen przypomniał również, że jest jednym z większych pracodawców w Środzie Wielkopolskiej i Gostyniu, a największym w Miejskiej Górce i rejonie Glinojecka. Dla Pfeifer & Langen szczególnie ważne jest zaangażowanie w otoczenie, dlatego firma dofinansowuje m.in.: zakupy wozów strażackich i karetek dla szpitali, wspiera imprezy kulturalno-sportowe organizowane przez mieszkańców, wspomaga inicjatywy w lokalnych szkołach a w czasie pandemii COVID-19 zapewniła wsparcie finansowe dla służby zdrowia.

Pfeifer & Langen nie zgadza się z UOKiK Podsumowując swoje wyjaśnienia Pfeifer & Langen stwierdza, że nie zgadza się z wnioskami UOKiK a wybór nasion w systemie koncernu nie polega na wykorzystaniu przewagi kontraktowej lecz uczestniczą w nim wszyscy dostawcy nasion, którzy chcą gwarantować ich jakość i sprzedawać je w korzystnej cenie.
Więcej informacji o działaniach i zarzutach UOKIK znaleźć można w naszym artykule:Źródło i foto: Pfeifer & Langen

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

29,430FaniLubię
10,000ObserwującyObserwuj
17,100SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x