poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Pasze jednak bez zakazu GMO do 2023? Ustawa trafia na biurko prezydenta

spot_img

Podczas wczorajszej sesji (27 listopada br.), Senat RP omówił rządowy projekt ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich oraz zmiany w ustawie o paszach.

Ustawa o organizacji hodowli ma zapewnić ciągłość prowadzenia ksiąg hodowlanych bydła, świń, owiec, kóz i koniowatych oraz rejestrów hodowlanych świń, a także prowadzenie oceny wartości użytkowej i genetycznej tych gatunków zwierząt.

Dostosowanie do unijnego prawa


Ustawa zawiera też regulacje dotyczące warunków prowadzenia hodowli, oceny genetycznej i nadzoru nad rozrodem zwierząt gospodarskich. Jej celem jest również  dostosowanie polskiego prawa do unijnych rozporządzeń. Do  kategorii zwierząt gospodarskich dodaje się zatem: jeleniowate, drób, zwierzęta futerkowe, alpaki, jedwabnika morwowego i pszczołę miodną, których hodowla podobnie jak w innych krajach UE, będzie regulowana. Natomiast jednostką sprawującą kontrolę w tym zakresie będzie Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt.


Ponadto sprawy związane z przywozem i wywozem zwierząt hodowlanych, kontrolą świadectw zootechnicznych i wpisów do księgi hodowlanej lub rejestru hodowlanego znajdą się w gestii naczelnika urzędu celno-skarbowego.


Dzięki nowej ustawie hodowcy będący mikro-, małymi lub średnimi przedsiębiorcami będą mogli otrzymać pomoc w naturze (prowadzenie ksiąg hodowlanych lub hodowlanej zwierząt gospodarskich). Natomiast Minister Rolnictwa zatwierdzać będzie programy hodowlane i ich zmiany. Ustawa została przyjęta w Senacie z poprawkami i tym samym wraca ona ponownie pod obrady Sejmu.

Zakaz stosowania pasz z GMO

Podczas piątkowej sesji Senat RP zajął się również ustawą o zmianie ustawy o paszach, która przesuwa do 1 stycznia 2023 r. termin wejścia w życie zakazu stosowania pasz genetycznie modyfikowanych w procesie karmienia zwierząt.

Jak uzasadniano podczas prac sejmowych nad nowelizacją, obecnie nie ma możliwości zastąpienia w paszach dla zwierząt importowanej śruty sojowej inną substancją białkową. Wskazywano też, że soja zawiera najlepiej przyswajalne białka roślinne w żywieniu zwierząt. Ustawa w została przyjęta bez poprawek. 50 senatorów głosowało za, 48 było przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Ustawa trafi teraz na biurko Prezydenta.

Źródło: Senat RP

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x