piątek, 1 grudnia, 2023
spot_img

Koronawirus nie odpuszcza. Minister prosi rolników o czujność

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił się do rolników, a także właścicieli i pracowników zakładów rolno-spożywczych z apelem i przypomnieniem o nakazie bezwzględnego przestrzegania wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa. Apel odnosi się w szczególności do rolników zatrudniających pracowników z zagranicy, a także do sytuacji w zakładach przetwórczych, w których lokalizowano ostatnio większe lub mniejsze ogniska COVID-19.

Ulgi zobowiązują

Motywem apelu jest wzgląd na ważną rolę rolnictwa w zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego w kraju.  Szef resortu zwrócił też uwagę na zagwarantowane prawem, a ułatwiające pracę, ulgi organizacyjne w rolnictwie, które dotyczą m.in. zatrudniania w gospodarstwach pracowników z innych krajów, możliwości pracy połączonej z kwarantanną na terenie gospodarstw, a także zasad prowadzenia produkcji w zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego.

Kontrole wykazują nieprawidłowości

Nie mniej jednak do Ministerstwa Rolnictwa docierają informacje o tym, że kontrole wykazują przypadki lekceważenia zasad bezpieczeństwa. W tym kontekście Minister wspomniał o przypadkach nieprzestrzegania zasad organizacji pracy minimalizujących możliwość przenoszenia wirusa między pracownikami w zakładach przetwórczych. Także w gospodarstwach rolnych kontrole policji i inspekcji sanitarnej wskazały przypadki poważnych niedociągnięć. Stwierdzano m.in. przypadki nielegalnego zatrudniania pracowników, nieprzestrzegania zasad przebywania na terenie gospodarstw w okresie kwarantanny (podczas gdy istnieje możliwość docierania do wszystkich pól będących składnikami gospodarstwa). Odnotowywano również przypadki kontaktowania się przez pracowników z okolicznymi mieszkańcami, a także złe warunki bytowe zatrudnionych osób.

Minister prosi o odpowiedzialność

Minister rolnictwa apeluje więc do rolników, właścicieli zakładów i pracowników o rozwagę i odpowiedzialność. Wskazuje, że liczba zakażeń i zachorowań w kraju wzrasta.  Jednocześnie przypomina, że niewypełnianie nałożonych przepisów sanitarnych podlega karze.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło i foto: MRiRW
Foto: GOV.PL

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników