środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Prezydencka Rada o ozusowaniu KRUS

spot_img

We wtorek, 23 lutego br., Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP omawiać będzie sprawy związane ze skutecznością zabezpieczenia społecznego rolników i ich rodzin w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 

Temat spotkania nawiązuje m.in. do bulwersujących rolników pogłosek o planach tzw. ozusowania rolniczej działalności handlowej (RHD) i małej działalności usługowej. 

Rolnicy bez następców 

Rada ma też uwzględnić inne rolnicze postulaty i poddać analizie funkcjonowanie systemu KRUS tak by rolnicy, który nabywają prawo do świadczeń emerytalnych z tytułu wieku i długości okresu składkowego, nie musieli oddawać swojego warsztatu pracy, którym dla nich jest gospodarstwo rolne.

Ochrona gospodarstw

– Podczas kampanii wyborczej Prezydent Andrzej Duda  zadeklarował, że zgłosi projekt zmian prawnych dotyczących funkcjonowania systemu zabezpieczenia społecznego rolników tak żeby uniknąć ewentualnych nadużyć, a jednocześnie chronić gospodarstwa rolne  powiedział Przewodniczący Rady Jan Krzysztof Ardanowski. – Chcemy też poznać zamierzenia rządu w kwestii prac nad ustawą o rodzinnym gospodarstwie rolnym. Prezydentowi zależy także na tym by w rolnictwie następowała naturalna wymiana pokoleń, a także na tym by zachęcić młodych ludzi do pozostania na wsi i przejmowania gospodarstw. 

Do tego jednak, jak podkreśla J.K Ardanowski, potrzebne są precyzyjne analizy ekonomiczne i ocena, które narzędzia, mechanizmy i zachęty zastosować by starsi rolnicy nie chcieli utrzymywać swoich gospodarstw do bardzo późnego wieku, uniemożliwiając tym samym przejęcie prowadzenia gospodarstwa przez ludzi młodych. J.K. Ardanowski wyraził także nadzieję, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawi tego rodzaju analizy już podczas jutrzejszego posiedzenia Rady. 

Nierolnicy w KRUS?

Innym problemem do rozwiązania jest też wyeliminowanie z systemu KRUS osób, które objęte są rolniczym ubezpieczeniem z tytułu posiadania ziemi mimo że faktycznie nie utrzymują się z jej uprawy. Doradcy Prezydenta RP podejmą też temat krajowych aspektów unijnego Nowego Zielonego Ładu. Szczególnie pod kątem opłacalności wprowadzania zmian dla polskiego rolnika i rolnictwa. 

Źródło i foto: portal Prezydenta RP 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x