środa, 24 lipca, 2024
spot_img

Otruto konie. Poszukiwany sprawca!

spot_img

Jak podaje portal tvpinfo.pl nie żyją dwa konie. Jednym z nich była klacz Warka, która wkrótce miała rodzić, drugim kucyk Pedro. Zatruciu uległ też trzeci koń, dwuletni kucyk, ale jego udało się uratować. Truciznę najprawdopodobniej dodano do wody. – Do niemieckiego laboratorium wysłaliśmy próbki wody, siana i narządów wewnętrznych pobrane podczas sekcji – mówi portalowi tvp.info Iwona Sawicka, prezes zarządu fundacji Inter Pares. Za wskazanie sprawcy wyznaczono nagrodę.

– Jak mam to wyjaśnić dzieciom? – pyta zrozpaczona właścicielka zwierząt i wyznacza nagrodę za pomoc w zatrzymaniu sprawców.

Końmi opiekowała się fundacja, która prowadzi azyl dla porzuconych zwierząt, ale też organizuje warsztaty dla niepełnosprawnych dzieci w miejscowości Rodzone (woj. kujawsko-pomorskie).

Nie żyją kucyk Pedro oraz klacz Warka. Zwierzęta uczestniczyły w bezpłatnych zajęciach z hipoterapii dla dzieci niepełnosprawnych. Wkrótce miał urodzić się źrebak. Truciznę przyjął także dwuletni hucuł Kaprys, ale jemu udało się pomóc.

– Zwierzęta bardzo cierpiały przed śmiercią – wyjaśnia Sawicka. Toczyły pianę. – Miały liczne krwotoki wewnętrzne, które zalewały płuca. Koniec po prostu dusiły się – dodaje.

Opiekunowie podejrzewają, że trutka została dodana do wody. Pewność mają dać wyniki badań laboratoryjnych, ale na nie trzeba będzie poczekać kilka tygodni.
– Wstępne wyniki krwi (biochemia, morfologia) niemal z całą pewnością wskazują na otrute – mówi Sawicka.

Sprawą zajęła się policja.

– Naprawdę nie mamy pojęcia, kto mógłby zrobić oś tak okropnego. Nie mieści nam się w głowie, że zwierzęta mógł otruć ktoś nam znany – dodaje Sawicka. Podkreśla, że wszyscy drżą o pozostałe zwierzęta. Dlatego fundacja zbiera na monitoring obiektu, by mieć pewność, że zwierzęta są u nich bezpieczne.

Dla osoby, która wskaże sprawcę, ufundowano 1 tys. zł nagrody.

Źródło: tvpinfo.pl
Fot. pixabay

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników