środa, 22 września, 2021
spot_img

Orlen Południe na drodze do zostania pionierem w transformacji energetycznej

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Dwie działki w Głąbowie w gminie Ryn zostały własnością Orlen Południe. Spółka od dłuższego czasu inwestuję w rozwój zaawansowanych przyjaznych środowisku technologii.  Tym razem firma będzie kontynuowała rozpoczętą na działce budowę biogazowni rolniczej.

Rocznie nawet do 7 mln metrów sześc. biogazu

Spólka podjęła prace nad rozbudową instalacji w kierunku biometanowni. Prezes grupy Orlen zaznaczył, że ten nowoczesny biznes pozwoli im osiągnięcie neutralności emisyjnej w 2050 roku. Przypomnijmy że spółka zadeklarowała że będzie pierwszym w Europie Środkowej koncernem paliwowym który osiągnie tą neutralność.  Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano już na pierwszy kwartał tego roku, a ich wykonawcą będzie rodzimy podmiot – PROEKO z Witaszyc. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2022 r.

Czy zostaniemy liderem transformacji energetycznej w Europie Środkowej?

Przede wszystkim realizacja programu będzie miała duże znaczenie dla spełnienia Narodowego Celu Wskaźnikowego. Projekt zakłada oczyszczanie biogazu do parametrów biometanu i wtłaczanie go do sieci dystrybucyjnej. Wytwarzany biometan będziemy również wykorzystywać do produkcji biowodoru. ORLEN Południe w obu tych obszarach zamierza być pionierem na krajowym rynku – zapewnia Marcin Rej, prezes Orlen Południe. Wybór nieruchomości nie był przypadkowy bowiem działki są dobrze zlokalizowane z punktu widzenia dostępności substratów niezbędnych do produkcji biogazu co stwarza duże szanse na zostanie pionierem w produkcji energetycznej.

Niewykorzystany potencjał

Zainteresowanie produkcją biogazu od lat rośnie. W Polsce istnieje około 100 biogazowni rolnych, których potencjał jest o wiele większy niż się wydaje. Jest to chociażby wspomniana już produkcja biometanu, który mógłby zastąpić w sieciach część gazu ziemnego. To ważny aspekt zważając uwagę na fakt, że biogaz rolnicy wykorzystują na potrzeby własne, a obecnie w Polsce przetwarza się w ten sposób nie więcej niż 5 proc. surowców organicznych. Niestety w tej formie nie nadaje się do wykorzystania w sieci gazowej. Do wdrożenia planów potrzebna jest  budowa biometanowni, która przetworzy biogaz na paliwo o niemal takich samych właściwościach co gaz ziemny. Patrząc optymistycznie przy połączeniu biometanowni z siecią dystrybucyjną powstaje przepis na zwiększenie produkcji własnej gazu, zmniejszenie potrzeb importowych, a do tego przede wszystkim możliwość realizacji celów klimatycznych. 

źródło:money.pl

-REKLAMA-spot_imgspot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
567ObserwującyObserwuj
8,420SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x