sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

„Okrągły stół” ws. eksportu zboża na początku przyszłego tygodnia? Kowalczyk zapowiada plan

spot_img

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk ogłosił w czwartek swoje plany dotyczące zwiększenia eksportu zboża, szczególnie pszenicy. Wicepremier ma zamiar zorganizować spotkanie z firmami eksportowymi, organizacjami rolniczymi i Krajową Grupą Spożywczą w przyszłym tygodniu, aby opróżnić magazyny, które zostały zalane importowanym zbożem z Ukrainy.

Kowalczyk o umiarkowanych cenach nawozów
zdj: Archiwum AP

Tematem będą eksport zboża, kredyty i magazynowanie

Wicepremier podkreślił, że rozwiązania, które zostaną przedstawione podczas spotkania, będą dotyczyć zarówno eksportu, jak i kredytów i magazynów. Kowalczyk dodał również, że eksport zboża ma zostać zintensyfikowany, a największe korzyści z dopłat do tony zboża otrzymają rolnicy z województw graniczących z Ukrainą.

“Nie chcę mówić o technikaliach, ale są opracowywane pewne propozycje. Na początku przyszłego tygodnia chcę zrobić spotkanie, nazwijmy to „okrągłym stołem” – mówił w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Zaproszone firmy eksportowe, Krajowa Grupa Spożywcza, organizacje rolnicze i resort infrastruktury

Minister wyraził nadzieję, że spotkanie zakończy się sukcesem i przyczyni się do poprawy sytuacji rynkowej w kraju. Kowalczyk podkreślił, że wszystkie dobre pomysły są ważne i że celem jest znalezienie rozwiązań, które będą akceptowane przez wszystkie strony, dlatego poinformował, że na spotkanie chce zaprosić firmy eksportowe, Krajową Grupę Spożywczą, wszystkie organizacje rolnicze, a także resort infrastruktury. Podkreślił również, że najważniejszym problemem jest wywóz ukraińskiego zboża z Polski. Planowane rozwiązania mają na celu usprawnienie procesu eksportu i wykorzystanie potencjalnie pomocy humanitarnej dla krajów Afryki. A co z dopłatami do tony zboża? Minister rolnictwa oczekuje, że w ciągu najbliższego tygodnia propozycja dotycząca dopłat dla rolników do tony zboża,  zostanie zaakceptowana przez Komisję Europejską.

źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x