poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Czy Rosja wstrzyma dostawy w obliczu gwałtownego spadku cen na świecie?

spot_img

Rosyjskie media donoszą w piątek, że Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa przygotowuje się do wydania zalecenia producentom oleju słonecznikowego, słonecznika i pszenicy, aby odmówili dostarczania swoich produktów na eksport z powodu gwałtownego spadku cen światowych.

W najbliższych dniach odbędzie się spotkanie w tej sprawie z przedstawicielami tych segmentów. Oksana Lut, wiceminister rolnictwa, zgłosiła plany dzień wcześniej. Według źródeł gazety była obecna na spotkaniu. Podkreślano, że w ciągu ostatniego półtora tygodnia ceny oleju słonecznikowego spadły z 1100 do 800 dolarów za tonę, słonecznika – z 600 do 395 dolarów za tonę.

Według jednego z eksporterów oleju roślinnego, podczas spotkania rzeczywiście poruszona zostanie kwestia ograniczenia dostaw z zewnątrz.

Wcześniej Bloomberg, powołując się na firmę logistyczną Logistic OS, informował o prawie podwojeniu eksportu pszenicy z Rosji w okresie styczeń-luty w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku.

Zeszłego lata szef resortu rolnictwa Dmitrij Patruszew nie wykluczył redukcji planów eksportu zboża w sezonie 2022-2023. Tłumaczył to faktem, że wielkość zbiorów w tym czasie była mniejsza niż rok wcześniej.

Źródło: rambler.ru

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x