środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Rolników pcha się w cyfryzację, ale na wsiach ciągle brakuje szybkiego internetu

spot_img

W dobie internetu, brak dostępu do szybkiego internetu na wsiach stanowi poważny problem dla rolników, szczególnie tych najmniejszych miejscowościach. To problem, który nie tylko utrudnia codzienne życie, ale także staje się poważną przeszkodą w wykonywaniu obowiązków związanych z działalnością rolniczą. Teraz gdy ARIMR czy inne instytucje coraz bardziej kładą nacisk na cyfryzację, problem zaczyna być coraz bardziej dotkliwy.

Pokaż, jak zmienia się polska wieś i wygraj nagrody
zdj: Archiwum AP

Bez szybkiego internetu na wsi nie da się normalnie funkcjonować

Wymagania chociażby ARIMR oraz potrzeba korzystania z internetowej bankowości sprawiają, że szybki internet jest niezbędny w dzisiejszych czasach. Bez szybkiego internetu te czynności stają się trudne, a czasami wręcz niemożliwe do wykonania. Niestety, na wsiach często brakuje infrastruktury, która zapewniłaby szybki internet. Wiejskie tereny nie są dla dostawców usług internetowych opłacalne, ponieważ koszty budowy sieci światłowodowej w dużych odległościach od siebie położonych domów i gospodarstw są wysokie. W związku z tym mieszkańcy wsi są często zmuszeni do korzystania z usług internetowych oferowanych przez modemy GSM, które niestety charakteryzują się niską jakością połączenia. Polski rząd podjął kilka działań, aby poprawić sytuację związana z dostępem do szybkiego internetu na wsiach. Jednym z takich działań było uruchomienie Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, który ma na celu poprawę infrastruktury teleinformatycznej w Polsce, w tym także na terenach wiejskich.

Program Operacyjny Polska Cyfrowa – dostęp do szybkiego internetu 

W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa rząd udostępnił środki finansowe dla operatorów telekomunikacyjnych do budowy sieci szerokopasmowej na obszarach wiejskich i wyznaczył cele dotyczące minimalnych prędkości internetu na obszarach wiejskich i planuje wdrożenie szeregu działań, które mają zapewnić osiągnięcie tych celów. Tauron poinformował ostatnio o ukończeniu projektu budowy sieci światłowodowej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), który trwał od 2019 roku. Dzięki temu 104 tysiące gospodarstw domowych oraz 428 jednostek oświatowych zyskało dostęp do szybkiego Internetu. Projekt obejmował budowę ponad 5,5 tysiąca km sieci światłowodowej w 876 miejscowościach na terenie 127 gmin i trzech województw: dolnośląskiego (24 964 gospodarstwa domowe), śląskiego (35 633 gospodarstwa) i małopolskiego (43 393 gospodarstwa). Tauron przekazał także do wiadomości, że rozpoczął kolejny etap, który polega na podłączaniu adresów, które nie były uwzględnione w POPC, a znajdują się w najbliższym sąsiedztwie sieci. Działanie to stanowi odpowiedź na potrzeby mieszkańców oraz operatorów korzystających z sieci.

Niedostateczny dostęp do szybkiego internetu na terenach wiejskich wymaga dalszych i szybszych inwestycji

Obecnie funkcjonujące Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 (FERC) stanowią kontynuację Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, który właśnie kończy swoją działalność, i są kolejnym etapem cyfrowej transformacji kraju. W poprzedniej perspektywie finansowej zrealizowano już ponad 600 projektów mających na celu transformację cyfrową. Mimo to, wiele terenów wiejskich w Polsce wciąż boryka się z niskimi prędkościami internetu lub brakiem dostępu do szybkiego internetu. Dlatego konieczne są dalsze i szybsze działania oraz inwestycje ze strony rządu i prywatnych firm, aby poprawić sytuację w tym zakresie.

źródło: TAURON, gov

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x