niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Ograniczenia importu z Ukrainy zagrażają dostępności materiału siewnego

spot_img

Unia Europejska wprowadziła szereg „środków zapobiegawczych” dotyczących importu pszenicy, kukurydzy i nasion oleistych z Ukrainy przez sąsiednie kraje Bułgarię, Węgry, Polskę, Rumunię i Słowację. Celem tych środków było zniesienie krajowych ograniczeń importowych wprowadzonych przez te kraje w odpowiedzi na spekulacje i przechowywanie zboża, które doprowadziły do pogorszenia cen i odpowiednich protestów rolników. Jednakże, obecnie okazuje się, że te środki mają również negatywny wpływ na import nasion do siewu, powodując problemy w przepływie tych produktów.

Ograniczenia nałożone na import nasion do siewu

Jak informuje Garlich von Essen z Euroseeds, organy celne w pięciu krajach UE nakładają ograniczenia importowe na wszystkie produkty związane z nasionami, włączając w to nasiona do siewu. Pierwsze transporty nasion zostały zatrzymane, przekierowane lub odesłane, a niektóre umowy zostały anulowane. Ograniczenia te są sprzeczne z decyzjami już podjętymi przez UE i mogą mieć długotrwałe konsekwencje.

Konsekwencje dla europejskiego sektora nasiennego

Europejski sektor nasienny, w tym przedsiębiorstwa inwestujące w hodowlę i produkcję nasion na Ukrainie, wyraża głębokie zaniepokojenie brakiem precyzji w obowiązującym rozporządzeniu. W szczególności, Rada i Parlament UE już przyznały unijną równoważność importowi nasion kukurydzy z Ukrainy, co oznacza, że nasiona te spełniają unijne standardy jakości i bezpieczeństwa. Obecnie Komisja Europejska, a konkretnie Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG Sante), pracuje nad wnioskiem, który rozszerzyłby ten przepis dotyczący równoważności na nasiona buraków, rzepaku oleistego, słonecznika i soi. Wprowadzenie tego rozszerzenia ma silne poparcie całego europejskiego sektora nasiennego. Ograniczenia importu nasion do siewu zagrażają tym inwestycjom i utrudniają terminowe dostawy nasion najwyższej jakości.

Ziarno siewne jako kluczowy element bezpieczeństwa żywnościowego

Nasiona do siewu są niezbędnym punktem wyjścia dla produkcji żywności i mają kluczowe znaczenie dla jej bezpieczeństwa, różnorodności i jakości. Dotychczas nie stosowano wobec nich ograniczeń handlowych ani sankcji. Ograniczenia nałożone na import nasion do siewu z Ukrainy są sprzeczne z pierwotnym zamiarem państw członkowskich i Komisji Europejskiej. Jak uważa Garlich von Essen z Euroseeds, ziarno siewne z Ukrainy nie szkodzi rentowności producentów w pięciu krajach UE, a wręcz przeciwnie, przyczynia się do ich sukcesu.

Wzywanie do rozwiązania problemu

W związku z tym, europejski sektor nasienny wraz z pięcioma państwami członkowskimi wzywa do pilnego podjęcia działań na szczeblu UE w celu rozwiązania problemu ograniczeń importu nasion do siewu. Proponuje się wypracowanie pragmatycznego rozwiązania, takiego jak notatka wyjaśniająca Komisji skierowana do państw członkowskich, która jasno stwierdzi, że środki zapobiegawcze nie powinny dotyczyć nasion do siewu. Jeśli po wygaśnięciu obecnych ograniczeń zostaną wprowadzone nowe środki, konieczne jest dokładne określenie objętych nimi produktów. Ważne jest, aby w żadnym wypadku nie obejmowały one żadnych nasion do siewu, niezależnie od danego gatunku.

źródło: Euroseeds

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x