piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Odszkodowania dla hodowców bydła?

spot_img

Podlaska Izba Rolnicza podjęła temat ewentualnej państwowej interwencji i wypłacania rolnikom odszkodowań w wysokości 600-800 zł za zutylizowanie dorosłych sztuk bydła z należących do nich stad. Izba powołuje się przy tym na obecną kryzysową sytuację gospodarczą.  

Zapobiec skupowi leżaków?

Zgodnie z propozycją PIR, rolnik miałby otrzymywać rekompensatę za każdą sztukę, która według opinii lekarza weterynarii powinna zostać uśmiercona lub była wcześniej leczona antybiotykami, ale nie przyniosło to pożądanych efektów.

„Wprowadzenie takiej formy pomocy rolnikom miałoby na celu zapobiegać skupowaniu bydła chorego oraz tzw. leżaków przez małe ubojnie, a tym samym nie dopuścić do wprowadzenia na rynek złej jakości mięsa” – wyjaśnił w swoim piśmie Grzegorz Leszczyński, Prezes Podlaskiej Izby.

Nawet 800 zł za sztukę

Dodajmy, że proponowana wartość rekompensaty w przedziale: 600-800 zł odnosi się do kwot, które ubojnie proponują rolnikom za zutylizowanie dorosłej sztuki bydła. Wniosek PIR w powyższej sprawie trafił już do Krajowej Rady Izb Rolniczych. Zgodnie z procedurami krajowy samorząd rolniczy wystąpi z nim do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi lub do Rządu z prośbą o podjęcie działań zmierzających do jego wdrożenia. 

Źródło: Podlaska Izba Rolnicza
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x