środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Obowiązek rejestracji zakładu drobiu od jednej sztuki kury? Tak mówią przepisy

spot_img

Kolejne nadmierne obciążenia administracyjne pojawiły się dla rolników, tym razem dla tych, którzy hodują drób przyzagrodowo. Wprowadzenie obowiązku rejestracji „zakładu drobiu” niezależnie od liczby hodowanego drobiu, jest poważnym zaskoczeniem dla branży rolniczej. Taka sytuacja budzi poważne wątpliwości i niepokój wśród rolników, którzy czują się zaskoczeni i zdezorientowani tą sytuacją.

zdj:pixabay

Absurdalne przepisy

Ustawa, która weszła w życie 4 listopada 2022 roku, wprowadza nowe przepisy Unii Europejskiej, które dotyczą identyfikacji i rejestracji zwierząt. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktor Szmulewicz, wyraził swoje obawy co do obowiązku rejestracji „zakładu drobiu” przez osoby utrzymujące drób przyzagrodowo. Według niego, wprowadzenie takiego obowiązku niezależnie od posiadanej liczby drobiu jest zaskakujący i absurdalny. Rozporządzenie (UE) 2016/429, które wymaga rejestracji zakładów zwierzęcych, przewiduje możliwość odstąpienia od tego obowiązku w przypadku zakładów stwarzających nieistotne zagrożenie dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego. Jednak poprzez zakład drobiu, zgodnie z zapisami rozumieć należy rozumieć wszelkie pomieszczenia, strukturę lub – w przypadku chowu lub hodowli na wolnym powietrzu – środowisko lub miejsce, w którym – tymczasowo lub stale – utrzymywane są zwierzęta lub przetrzymywany jest materiał biologiczny, z wyjątkiem:

  • gospodarstw domowych, w których utrzymuje się zwierzęta domowe,
  • zakładów leczniczych dla zwierząt.

Pilny apel do Ministra Kowalczyka

Prezes Szmulewicz uważa, że zwolnienie osób utrzymujących drób przyzagrodowo z obowiązku rejestracji jest usprawiedliwione, ponieważ utrzymywanie takiego drobiu w niewielkich ilościach nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia zwierząt ani dla zdrowia publicznego. Zwolnienie rolników z dodatkowych obciążeń administracyjnych pozwoli im skupić się na głównych działaniach związanych z prowadzeniem swoich gospodarstw. Minister Kowalczyk został więc wezwany do pilnej interwencji i rozważenia możliwości zwolnienia osób utrzymujących drób przyzagrodowo z obowiązku rejestracji. Czy uda mu się rozwiązać ten problem? Czas pokaże.

źródło: KRIR

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Tych z Unii i tych którzy w Polsce przepisy te wprowadzają śmiało mogę nazwać nazistami jeśli tylko niedopełnienie tego zgłoszenia wiąże się z jakąkolwiek karą. Uzasadnienie tego twierdzenia : brat mojego dziadka został skazany na 2 lata przez niemca za zaszlachtowanie własnej świni bez zgłoszenia i zezwolenia. Dokument dotyczący tego faktu posiadam .
Zgroza i hańba.

Art
Art
1 rok temu
Reply to  Andrzej

Teraz będzie więcej

Joanna
Joanna
1 rok temu

Proszę o uważne czytanie ustaw i rozporządzeń:

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/429 jasno wskazuje, że:

„zakład” oznacza wszelkie pomieszczenia, strukturę lub – w przypadku chowu lub hodowli na wolnym powietrzu – środowisko lub miejsce, w którym – tymczasowo lub stale – utrzymywane są zwierzęta lub przetrzymywany jest materiał biologiczny, z wyjątkiem:

a) 

gospodarstw domowych, w których utrzymuje się zwierzęta domowe;

b) 

zakładów leczniczych dla zwierząt;

ali
ali
1 rok temu
Reply to  Joanna

tak czytaj – ze zrozumieniem.
kura nie jest zwierzęciem domowym bo nie trzymasz jej w domu

Konrad
Konrad
1 rok temu

Już widzę jak PiS wygra wybory hahaha.

Na front
Na front
1 rok temu

Pis to większe lewactwo niz lewacy. W nastepnych wyborach razem ze spureową w kosmos wysłać. Pozostałych rowniez- glosowalo 443 poslów oprócz 3 . Do się dorobilismy wolności.

Jan
Jan
1 rok temu

Bo nie mamy jeść zdrowej żywności tylko zapychać się korpoproduktami.

Anna
Anna
1 rok temu

Ta unia to zło. Kiedy wreszcie wyjdziemy z tego szamba?

Wojciech
Wojciech
1 rok temu

Chyba kogoś pojebało z tymi przepisami

Jacek
Jacek
1 rok temu

tego przestępcę co wypacza dyrektywę i zarządzania na potrzeby własne i partii pis uni trzeba było by umieścić w psychiatryku antyspołeczny przestępca SKANDAL

Art
Art
1 rok temu

Nie zaskoczą mnie już żadne idiotyzmy .

Polak
Polak
1 rok temu

Wychodzić z Uni jak najszybciej. Nie będzie mi niemiecki faszysta mówił co mam robić w Polsce.
Ludzie trzeba pogonić 4 rzesze !!!! Wychodzić !!!!

ali
ali
1 rok temu

no i co POjeby?
dojebaliście pisowi.

twkura
twkura
1 rok temu

A potem rejestracja ile jaj znosi kurka, potem komu się sprzedaje jaja, ile robaków podjada ludziom kurka, czy ma czipa etc.

sdfswdf
sdfswdf
1 rok temu

UNIA…. macie kurwa unie, ci co ponabierali i sie nachapali karmiąc nas gównem.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

15
0
Would love your thoughts, please comment.x