czwartek, 7 grudnia, 2023
spot_img

Nowy Główny Lekarz Weterynarii i strategia walki z HPAI. Czy będzie skuteczna?

spot_imgspot_img

Oficjalna prezentacja nowego Głównego Lekarza Weterynarii Mirosława Welza i nowej strategii zwalczania grypy ptaków to główne tematy dzisiejszej (19 maja br.), konferencji prasowej z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy, Dyrektora Państwowego Instytutu Weterynarii – Państwowego Instytutu Badawczego profesora Krzysztofa Niemczuka, a także nowego Głównego Lekarza Weterynarii. 

Mobilność i przewidywanie 

– Tegoroczna wysoka fala zachorowań na grypę ptaków to temat, który dotyczy całej Europy – stwierdził Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Welz. – To zjawisko notowane nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach. Z grypą ptaków walczy Francja czy Niemcy. Dodam, że na obecnym etapie fala notowana u nas wyhamowuje. Szacuję, że w kolejnych tygodniach nastąpi dalszy spadek zachorowań, aż do ich ostatecznego zaniku i z czasem będziemy mogli ubiegać się o status kraju wolnego od HPAI, łącznie ze wznowieniem handlu z państwami trzecimi. Nie mniej jednak z obecnej sytuacji należy wyciągać wnioski. Stąd nowa strategia działania z naciskiem na mobilność badań, przewidywanie zagrożeń i intensyfikację profilaktyki. 

3 nowe laboratoria 

Nowa strategia zakłada powstanie 3 nowych laboratoriów diagnostycznych HPAI. Natomiast laboratorium w Puławach ma się skupić na badaniu podejrzeń choroby. 
– W Puławach będziemy koncentrować się na badaniu mutacji i dróg przenoszenia wirusa – wyjaśnił Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynarii – Państwowego Instytutu badawczego profesor Krzysztof Niemczuk. – Nasza praca będzie miała poniekąd śledczy charakter, trochę jak Archiwum X. Dysponujemy metodami pozwalającymi wnioskować, skąd wirus przybył, skąd pochodzi mutacja, a nawet kto na terenie kraju zakupił i gdzie przewoził zakażone osobniki. Dodajmy, że nowe laboratoria mają powstać do końca roku.

Prewencyjne likwidacje hodowli 

Kolejnym filarem strategii walki z HPAI będzie intensyfikacja szkoleń dla hodowców z zakresu prawidłowego stosowania zasad bioasekuracji. Planuje się też zwiększenie liczby kadr w terenowych inspekcjach weterynaryjnych, szczególnie w powiatach i rejonach mocno dotkniętych przez grypę ptaków. Zakłada się również szkolenia z zakresu prawa dla lekarzy weterynarii, tak aby z większą pewnością stosowali zgodne z przepisami prewencyjne uboje zagrożonych hodowli. Służby weterynaryjne rozwijać będą i udoskonalać mapy ryzyka wystąpienia HPAI. 

Kim jest Mirosław Welz?

Mirosław Welz w 1992 roku ukończył studia na Wydziale Weterynaryjnym Akademii Rolniczej w Lublinie. Od początku kariery zawodowej związany był z Wojewódzkim Inspektoratem Weterynarii w Krośnie. W 2006 został powołany na stanowisko Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. 4 listopada 2019 powołano go na stanowisko Zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii, z którego ustąpił 17 marca 2021 roku. 30 marca 2021 roku Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka powołał go na Zastępcę Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Natomiast Premier Mateusz Morawiecki 17 maja br. wydał decyzję o powołaniu Mirosława Welza na stanowisko GLW Zastąpił on na tym stanowisku dr. Bogdana Konopkę. 

Mirosław Welz jest autorem licznych publikacji naukowych w prasie krajowej i czasopismach. Jest też wykładowcą na studiach podyplomowych dla lekarzy weterynarii, specjalistą w zakresie chorób psów i kotów, chorób zwierząt nieudomowionych oraz epizootiologii i administracji weterynaryjnej. W 2011 roku obronił pracę doktorską na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, w dziedzinie epidemiologii weterynaryjnej, uzyskując tytuł doktora nauk weterynaryjnych.

Źródło i foto: MRIRW, GIW

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x