czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Nowelizacja ustawy o gospodarowaniu państwowymi nieruchomościami rolnymi. Co planuje rząd?

spot_img

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano projekt dzięki któremu zostanie poszerzony katalog nieruchomości wyłączonych z działania podstawowej zasady gospodarowania nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. 

Skąd potrzeba nowelizacji? 

Jak czytamy w wykazie, istotą rozwiązań zawartych w projekcie jest m.in. rozszerzenie katalogu nieruchomości wyłączonych spod działania podstawowej zasady gospodarowania nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Czyli, że są one rozdysponowywane, w pierwszej kolejności, w drodze wydzierżawienia albo sprzedaży na powiększenie lub utworzenie gospodarstw rodzinnych. 

Projekt zakłada również rozszerzenie zakresu celów, na które mogą być przekazywane jednostkom samorządu terytorialnego nieruchomości wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

KOWR będzie miał ułatwienie 

Zmiany mają także umożliwić Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa przekazywanie Lasom Państwowym gruntów w drodze umowy (dotychczas grunty przekazywane były w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez właściwego starostę) z przeznaczeniem na lasy oraz rozszerzenie takiej możliwości o grunty przeznaczane na potrzeby gospodarki leśnej, na których nie jest możliwe prowadzenie racjonalnej gospodarki rolnej.

To tylko parę zmian a projekt rozporządzenia przewiduje dodatkowo między innymi: 

  • rozszerzenie zakresu możliwości udzielania pomocy finansowej przez Krajowy Ośrodek;
  • rozstrzygnięcie, że jeżeli nabywana przez dzierżawcę, w drodze pierwszeństwa w nabyciu, nieruchomość rolna ma wejść w skład wspólności majątkowej małżeńskiej, wystarczające jest, gdy to pierwszeństwo przysługuje jednemu z małżonków;
  • umożliwienie pobierania przez Krajowy Ośrodek czynszu za grunty Zasobu klasy VI wydzierżawianych na cele związane z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych.

Te i inne zmiany znajdują się TUTAJ.

źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Zdj:pixabay

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x