sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Do 1000 zł/ha za szkody spowodowane suszą

spot_img

W wykazie prac legislacyjnych ukazała się zapowiedź projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na pomoc mogą liczyć producenci rolni, których uprawy zostały zniszczone w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w 2021 roku oraz hodowcy świń.

Pomoc suszowa w 2022 r.

W projekcie rozporządzenia zaproponowano nową formę pomocy polegająca mianowicie na dotacjach w zależności od uprawy, wysokości szkody, a także od zjawiska. Pomoc ma wynosić: 

1) 1000 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, w których wystąpiły szkody w wyniku suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w wysokości co najmniej 60% plonu;

2) 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, w których wystąpiły szkody w wyniku gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w wysokości co najmniej 20% i mniej niż 60% plonu;

3) 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, w których wystąpiły szkody w wyniku suszy w wysokości co najmniej 5% i mniej niż 60% plonu. 

Co z pomocą dla hodowców trzody? 

W rozporządzeniu zaplanowano pomoc finansową uzyskają dla hodowców świń w podwyższonej wysokości ale w jakiej wysokości już nie napisano. Przekazano jedynie informację o wprowadzeniu czasowego ograniczenia na uzyskanie pomocy finansowej tj. 12 miesięcy. W tym czasie producent rolny może uzyskiwać pomoc w związku z zakazem utrzymywania w jego gospodarstwie świń lub ich wprowadzenia do gospodarstwa, wydanym z powodu wystąpienia afrykańskiego pomoru świń.

Przyjęcie projektu rozporządzenia przez Radę Ministrów zaplanowano na II kwartał 2022 r.

źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Duras
Duras
2 lat temu

Tak system satelitarny naszego kochanego rzadu stwierdzi , ze suszy nie ma i po co to wszystko

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x