poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Nowe przepisy w obrocie ziemią rolną wchodzą w życie. Co dokładnie się zmieni?

spot_img

5 października to dzień, który przyniesie istotne zmiany w polskim prawie dotyczącym nieruchomości rolnych. Te nowe przepisy, uchwalone w lipcu, mają na celu ułatwienie procesu zasiedzenia nieruchomości rolnych oraz uprościć obrót gruntami rolnymi. Co więcej, wprowadzone zmiany eliminują konieczność bycia rolnikiem indywidualnym w celu skorzystania z pewnych przywilejów związanych z nieruchomościami rolnymi.

Ważne zmiany w obrocie ziemią wchodzą w życie. Co dokładnie się zmieni?

“Powrót w dobrym kierunku”

Jedną z najważniejszych zmian jest zniesienie wymogu posiadania statusu rolnika indywidualnego w przypadku zasiedzenia nieruchomości rolnych. Teraz osoba, która przez 30 lat spełniała przesłanki zasiedzenia gruntu rolnego, może uzyskać tytuł własności, nawet jeśli nie jest rolnikiem indywidualnym. Mecenas Michał Górski, specjalizujący się w sprawach zasiedzenia, komentuje to jako „powrót w dobrym kierunku”. Według niego, przesłanki do zasiedzenia i tak były restrykcyjne, a zmiany te są krokiem w stronę uporządkowania stanu prawnego nieruchomości.

Prawnik podkreśla również, że uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości jest ważne z punktu widzenia interesu publicznego, szczególnie w przypadku rozbieżności między stanem faktycznym samoistnego posiadania a formalnym tytułem własności.

Ułatwienia w obrocie gruntami rolnymi

Oprócz ułatwień w zasiedzeniu nieruchomości, wprowadzone zmiany mają na celu usprawnienie obrotu gruntami rolnymi. Po 5 października nie będzie już wymogu prowadzenia gospodarstwa rolnego na zasiedziałym gruncie przez co najmniej pięć lat od dnia nabycia nieruchomości. Dodatkowo, nowelizacja znosi przepis, który dotyczył możliwości Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w nabyciu zasiedzianego gruntu.

Nowe przepisy także ułatwią nabywanie nieruchomości rolnej przez osoby, które nie są rolnikami. Teraz, jeśli użytki rolne zajmują mniej niż 0,3 ha na danej działce, to cała nieruchomość nie będzie traktowana jako rolna. To oznacza, że osoby niezwiązane z rolnictwem będą mieli większe możliwości zakupu gruntów rolnych.

Inne zmiany w obrocie nieruchomościami rolnymi

Dla spółdzielni produkcji rolnej również są dobre wieści, ponieważ nie będą już musiały uzyskiwać zgody dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w celu zakupu gruntów rolnych. Ponadto, katalog osób uprawnionych do dziedziczenia ziemi rolnej zostanie rozszerzony o ojczymów, macochy oraz rodziców małżonka.

Jednak fundacje rodzinne zostaną ograniczone w swojej zdolności do nabywania nieruchomości rolnej o powierzchni co najmniej 1 ha na tych samych zasadach, co rolnicy indywidualni. Zgodnie z nowymi przepisami, będą musiały najpierw uzyskać status rolnika indywidualnego.

źródło:money.pl

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
4 miesięcy temu

Witam jeśli cala dzialka ma 2.7h i jest częściowo podzielona na 4 dzialki po 1000m to czy jest możliwość sprzedazy jednej znich ?

Roland
Roland
4 miesięcy temu

Mam na sprzedaż 10h ziemi w Zelowie pow Bełchatowski, 4h jest zalesione. Chętnych proszę o kontakt Rolanddarny@gmail.com

Robert
Robert
3 miesięcy temu

Mam na sprzedaż 4 działki rolne od 10 lat łaki i siedlisko media lasek 2 stawki w sumie 16 ha. Warmińsko mazurskie powiat lidzbark warmiński

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

3
0
Would love your thoughts, please comment.x