wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Nowe horyzonty w edukacji: Informatyka i Inżynieria Danych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

spot_img

Współczesne rolnictwo prężnie wkracza w erę cyfrowych rewolucji, a klucz do sukcesu leży w informatyce i inżynierii danych.  Trwająca od kilku lat transformacja cyfrowa rewolucjonizuje sposób, w jaki działają instytucje i przedsiębiorstwa na całym świecie. Dzięki rozwojowi technologii cyfrowych, dane stały się cennym zasobem, który napędza innowacje i podejmowanie świadomych decyzji. Dlatego obecnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, potrzebni są specjaliści od informatyki i inżynierii danych.  

Dzięki utworzeniu nowego kierunku studiów: Informatyka i Inżynieria Danych na renomowanym Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej istnieje teraz możliwość dołączenia do grupy specjalistów, którzy mają kluczowe znaczenie w kształtowaniu przyszłości zaawansowanych technologii! 

źródło: UP POZNAŃ

Zanurz się w przyszłości danych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu!

Kierunek studiów, który obecnie powstaje na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, doskonale odpowiada na potrzeby dynamicznego rynku pracy. Przez uczestnictwo w tych studiach, można dołączyć do grona specjalistów zajmujących się projektowaniem i wdrażaniem zaawansowanych systemów przechowywania, przetwarzania i integracji danych. Program nauczania skupia się nie tylko na teoretycznych fundamentach, lecz również na praktycznym rozwoju umiejętności programowania, projektowania oraz zarządzania infrastrukturą, aby umożliwić skuteczne gromadzenie, analizowanie i przekształcanie danych w wartościowe informacje. Studenci będą mieli okazję współpracować z doświadczonymi naukowcami i profesjonalistami, co pozwoli im zdobyć niezbędne kompetencje w obszarze pracy z danymi.

Dowiedz się więcej o umiejętnościach przyszłości, które przynoszą sukces zawodowy

Program studiów uwzględnia metody programowania, projektowania, budowania oraz zarządzania infrastrukturą, które są niezbędne do efektywnego gromadzenia, przechowywania, przetwarzania i analizowania danych. Studenci będą mieli możliwość zdobycia umiejętności korzystania z różnorodnych technik i narzędzi, które służą do przekształcania surowych danych w formę użyteczną do analizy. Ten proces umożliwia świadome i odpowiedzialne podejmowanie decyzji opartych na wartościowych informacjach.

 „Gotowość cyfrowa przyszłych absolwentów w aspekcie wykonywanej pracy staje się coraz ważniejsza w dzisiejszym szybko zmieniającym się i napędzanym przez technologię świecie. Aby odnieść sukces zawodowy w przyszłości, poszczególne osoby muszą być biegłe w technologii cyfrowej i posiadać szereg umiejętności, które pozwolą im skutecznie poruszać się w cyfrowym krajobrazie” – mówi opiekun kierunku dr hab. inż. Krzysztof Koszela. „Dlatego uzyskana w trakcie studiów wiedza oraz umiejętności i kompetencje pozwolą na efektywne wspomaganie dziedzin i procesów wymagających rozwiązań cyfrowych z równoczesnym uwzględnieniem zasad racjonalnego wykorzystywania i ochrony zasobów środowiska przyrodniczego” – tłumaczy Profesor. 

Praktyczne studia, cenne doświadczenie zawodowe

Ambicją twórców kierunku informatyka i inżynieria danych jest utworzenie programu studiów prowadzonego przez wysoko wykwalifikowaną kadrę naukową, która kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy przez absolwentów. Aby osiągnąć ten cel, planowane treści programowe będą prowadzone przez specjalistów nie tylko z Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej, ale również z pozostałych wydziałów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz z otoczenia gospodarczego. Dzięki nawiązywaniu kontaktów ze środowiskiem zewnętrznym, studenci kierunku Informatyka i Inżynieria Danych będą mieli możliwość odbycia praktyk zawodowych w potencjalnych miejscach pracy, co pozwoli im na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego.

 „Nowoczesne podejście do realizacji tego programu studiów w pełni wpisuje się w misję Uniwersytetu jako nowoczesnej uczelni przyrodniczej, będącej liderem aktywności badawczej i kształcenia. Zwiększy to konkurencyjność oferty dydaktycznej naszej Uczelni o nowy, dotychczas nierealizowany w skali kraju kierunek studiów, będący odpowiedzią na zapotrzebowanie sektora gospodarki, w dobie zmieniających się warunków społeczno-gospodarczych oraz postępującej transformacji cyfrowej” – dodaje prof. dr hab. Klaudia Borowiak, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej UPP. 

Twórz, analizuj, decyduj – przyszłość w twoich rękach!

Informatyka i inżynieria danych to interdyscyplinarny kierunek dla wszystkich, otwierający szerokie perspektywy kariery zawodowej. Przy jego planowaniu uwzględniono zapotrzebowanie środowiska społeczno-gospodarczego na specjalistów odpowiedzialnych za projektowanie i wdrażanie systemów przechowywania danych, przetwarzania danych i integracji danych. Zadaniem tego kierunku jest wykształcenie przyszłej kadry, która będzie ścisłe współpracować z naukowcami, analitykami i innymi zainteresowanymi stronami, aby zapewnić dostępność danych i możliwość wykorzystania ich do formułowania trafnych wniosków oraz podejmowania świadomych decyzji.

Ciekawi nas Wasze zdanie na ten temat. Stoicie przed wyborem studiów? A może już skończyliście studia? A może macie już ukończone studia i chcielibyście, aby podczas waszej nauki były dostępne takie możliwości? Dajcie znać w komentarzach!

źródło: UP POZNAŃ

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x