wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Rosja notuje rekordowe wyniki w eksporcie pszenicy

spot_img

Według monitoringu Rosyjskiej Unii Zbożowej, w maju tego roku Federacja Rosyjska może wysłać na eksport 4,9 mln ton pszenicy, czyli 3,8 razy więcej niż w maju ubiegłego roku. W sumie eksport wszystkich zbóż w tym miesiącu szacowany jest na 5,75 mln ton, czyli 3,1 razy więcej niż rok temu.

Aktywny wzrost popytu

Obserwuje się aktywny wzrost popytu zarówno ze strony głównych konsumentów, jak i krajów, które nie kupowały rosyjskiej pszenicy w zeszłym sezonie.

I tak od początku maja (do 28-go maja) dostawy do Turcji wzrosły 4,5-krotnie, do 916 tys. ton, do Egiptu – 3,6-krotnie, do 637 tys. ton, do Libii – 1,9-krotnie, do 287 tys. 3 razy, do 216 tysięcy ton, do Arabii Saudyjskiej – 3,6 razy, do 204 tysięcy ton, do Algierii – 6,5 razy, do 192 tysięcy ton.

Ponadto 110 tys. ton pszenicy wysłano do Tanzanii, prawie 100 tys. ton do Brazylii i Bangladeszu. Do tych krajów, a także do Omanu, Kataru, Meksyku w maju ubiegłego roku nie było wysyłek pszenicy. Według Związku Zbożowego w maju pszenicę eksportowało 28 firm wobec 43 w maju ubiegłego roku.

Liczba portów wzrosła

Liczba portów, przez które wysyłano rosyjskie zboże za granicę, wzrosła do 43 z 26 rok temu. I tak przeładunki przez Noworosyjsk wzrosły 2,7-krotnie do 1 mln 683 tys. – 2,2 razy, do 558 tysięcy ton. Dodatnia dynamika przesyłek przez małe porty statkami rzeczno-morskimi, które nie brały udziału w tych operacjach w zeszłym roku, utrzymuje się.

Obserwuje się stabilizację

Mówiąc o sytuacji cenowej na rynku przedstawicielka związku powiedziała, że w oczekiwaniu na nowe zbiory obserwuje się stabilizację. Francuska pszenica spadła w ciągu tygodnia o 0,4% do 246 USD, amerykańska o 0,8% do 250 USD za tonę. „Ale nasza pszenica czwartego gatunku (Noworosyjsk FOB) wzrosła o 1,2%, do 248 dolarów za tonę. Może to wynikać z bardzo aktywnego popytu na rosyjską pszenicę pod koniec bieżącego sezonu.

Pozostały okres do końca sezonu (do 1 lipca 2023 r.), potencjał eksportowy wynosi zaledwie 5,2 mln ton dla wszystkich rodzajów zbóż, w tym 2,9 mln ton pszenicy, co jest znacznie mniej niż wysłano w kwietniu i maju. Jednak w przypadku pszenicy będzie to najwyższa liczba w czerwcu w ciągu ostatnich sześciu lat.

Rosja – produkcja (lewa oś), zapasy i zużycie pszenicy (prawa oś) według USDA

Źródło: Inertfax

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x