wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

Nowe ciągniki Deutz-Fahr 5D TTV

spot_img

Modele DEUTZ-FAHR Serii 5D TTV to zaawansowana technologicznie gama wielozadaniowych, kompaktowych ciągników. Dzięki bogatej ofercie dostępnych specyfikacji wyposażenia, modele 5D TTV doskonale sprawdzają się w zarówno w pracach polowych, w sadach i winnicach, jak również w przedsiębiorstwach komunalnych. Na etapie projektowania przyjęto założenie o maksymalnych osiągach, komforcie, bezpieczeństwie i uniwersalności. Przypominamy, że jest to kolejna nowość w ofercie firmy DEUTZ-FAHR.

Gama modeli 5D TTV została wyposażona w 3- i 4-cylindrowe silniki FARMotion, znane z niskiego zużycia paliwa i dobrych osiągów w pracach rolniczych. Do spełnienia wymogów normy emisji spalin Stage IIIB wykorzystano bezobsługowy katalizator DOC. Seria 5D TTV nie potrzebuje płynu AdBlue. Modele z silnikami o mocy 90 i 100 KM dostępne są zarówno z silnikiem 3- jak i 4-cylindrowym. Topowy model 5110.4D TTV wyposażono w 4-cylindrową jednostkę napędową, generującą moc 113 KM oraz maksymalny moment obrotowy wynoszący 435 Nm.

Układ napędowy TTV zaprojektowany i wyprodukowany w całości przez koncern Same Deutz-Fahr, gwarantuje bardzo wysoki poziom komfortu. Dzięki innowacyjnej konstrukcji, nowa skrzynia TTV, która w określonych warunkach przekazuje do 100% momentu na koła poprzez przekładnię mechaniczną, zapewnia dobre własności trakcyjne i dużą siłę uciągu. Ciągnik porusza się z maksymalną prędkością 40 km/h przy obrotach silnika na poziomie 1730 obr./min. Operator ma do dyspozycji dwie pamięci prędkości jazdy.

Nowe modele Deutz-Fahr 5D TTV w standardzie wyposażone są w 3 prędkości WOM tylnego (540/540E/1000) oraz wymienne końcówki wałka. Napęd wałka sterowany jest elektrohydraulicznie za pomocą przycisku na podłokietniku MaxCom lub przyciskami na błotnikach kabiny. Start wałka jest modulowany, co zabezpiecza maszyny przed uszkodzeniem. Elektroniczny podnośnik tylny w wersji Standard oferuje udźwig wynoszący 4310 kg. Amortyzacja ramion podnośnika zwiększa komfort jazdy. Opcjonalny podnośnik przedni oferuje udźwig 2880 kg. Dostępne opcje wyposażenia obejmują także przedni WOM oraz tylny WOM synchro.

Do obsługi wymagających maszyn, modele 5D TTV mogą być wyposażone w pompę układu hydraulicznego Load-Sensing o zmiennej wydajności do 100l/min (maksymalna wydajność pompy już przy 1850 obr./min). Jeśli ciągnik nie będzie obsługiwał tak rozbudowanych maszyn, dostępna jest pompa o stałej wydajności 84 l/min. Olej podawany jest do maksymalnie 5 obwodów układu hydraulicznego, które posiadają regulację czasu i wydatku oleju. Dodatkowo, wyposażenie może obejmować do 3 obwodów montowanych przy słupku kabiny z przodu, duplikowanych z tyłu. Niezależnie od wybranej pompy i konfiguracji obwodów, ciągniki zawsze posiadają niezależną, dedykowaną pompę o wydajności 42 l/min do zasilania układu kierowniczego. Zapewnia to komfortowe i łatwe sterowanie nawet przy niskich obrotach silnika.

Komfortowe i bezpieczne w obsłudze

Kabina operatora oferuje komfort dostępny dotychczas w topowych modelach ciągników rolniczych. Konstrukcja 4-słupkowa gwarantuje doskonałą widoczność. Klimatyzacja, układ amortyzacji na hydraulicznych silent-blockach i fotel na zawieszeniu pneumatycznym zapewniają duża wygodę. Opcjonalnie, kabina może być wyposażona w układ filtracji kategorii 4, zabezpieczający operatora przed środkami ochrony roślin stosowanymi na przykład przy opryskach. Wyposażenie modeli 5D TTV obejmuje także radio z Bluetooth, unoszoną tylną część dachu oraz schowki i uchwyty.

Podłokietnik MaxCom jest rozwiązaniem wyjątkowym w tego rodzaju ciągnikach, dostępnych obecnie na rynku. Posiada joystick wielofunkcyjny MaxCom, joystick do sterowania układem hydraulicznym. Ciągnik oferuje też możliwość programowania przycisków. Dzięki temu, nawet najbardziej wymagające prace mogą być wykonywane łatwo i wygodnie. Dzięki temu, że przełączniki do sterowania podnośnikiem tylnym oraz obwodami hydrauliki umieszczono obok siebie w jednej linii, mogą być one sterowane przy użyciu dłoni, bez jej odrywania od podłokietnika. Wszystkie przyrządy sterownicze zostały oznaczone kolorami według schematu stosowanego w innych modelach ciągnikach Deutz-Fahr.

Modele Deutz-Fahr 5D TTV oferują wysoki poziom komfortu: już w standardzie posiadają układ hamulcowy na 4 koła, hydrauliczny hamulec postojowy oraz funkcję PowerZero. Dzięki PowerZero operator może zatrzymać traktor i jeśli wybrany jest kierunek jazdy – układ napędowy utrzymuje ciągnik po zatrzymaniu. 

Układ niezależnej amortyzacji kół przedniej osi 5D TTV zapewnia dużą stabilność ciągnika i najwyższy komfort jazdy. System posiada funkcję poziomowania, amortyzacji adaptacyjnej oraz funkcje: Anti-Dive i Anti-Roll. Wszystko to dla zwiększenia bezpieczeństwa aktywnego i komfortu w trakcie jazdy. System automatycznego sterowania napędem na 4 koła i blokady mechanizmów różnicowych SmartTraction, gwarantuje utrzymanie najwyższej trakcji w każdych warunkach terenowych.

Uniwersalność przede wszystkim

Modele Serii 5D TTV wyznaczają standardy w klasie ciągników kompaktowych w zakresie precyzji prowadzenia oraz innowacyjności rozwiązań. W standardzie ciągniki posiadają funkcję Comfortip automatyzującą czynności wykonywane na uwrociach. Oferta opcjonalnego wyposażenia obejmuje ISOBUS, systemy rolnictwa precyzyjnego i iMonitor3 ze sterowaniem maksymalnie 200 sekcjami. Rozbudowany układ hydrauliczny z elektrozaworami i dystrybutorami montowanymi po dwóch stronach kabiny pozwala na obsługę nawet skomplikowanych maszyn. Opcjonalne oświetlenie LED doskonale sprawdza się w pracach wykonywanych w nocy.

Aby umożliwić modelom Deutz-Fahr 5D TTV wykonywanie prac w wąskich rzędach sadów, są one dostępne z podnośnikiem tylnym w wersji Kompakt oraz wąskimi kołami, dzięki czemu szerokość zewnętrzna może wynosić zaledwie 1,75 metra.

Adam Płachta
Adam Płachta
Absolwent Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Wolborzu oraz Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW. Techniką rolniczą interesuje się od najmłodszych lat na rodzinnym gospodarstwie.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x