środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Nowa Rada Rolników przy KRUS

spot_img

W związku z tym, że 31 grudnia 2019 r. upływa X kadencja Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników (Rady Rolników), Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski, decyzją z dnia 20 grudnia 2019 r. powołał, stosownie do zapisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, Radę Rolników na lata 2020-2022.

Rada Rolników, składająca się z 25 członków, reprezentuje interesy ogółu ubezpieczonych i świadczeniobiorców, dotyczące ubezpieczenia i działalności Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
W skład Rady Rolników wchodzą przedstawiciele Izb Rolniczych, rolniczych związków zawodowych i organizacji branżowych.

Podstawa i kadencje

Dodajmy, że Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników funkcjonuje na podstawie art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2019 r. poz. 299 i 303). Radę Rolników powołuje w składzie 25. osób, na 3-letnią kadencję, minister właściwy do spraw rozwoju wsi, spośród kandydatów zgłoszonych przez społeczno-zawodowe organizacje rolników i związki zawodowe rolników indywidualnych o ogólnokrajowym zakresie działania oraz Krajową Radę Izb Rolniczych.
Pełny skład osobowy Rady Rolników XI kadencji dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Tekst: Robert Gorczyński
Źródła: MRiRW; KRUS

 

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników