Ceny benzyny spadały nadal w tygodniu kończącym się 27-go lipca. W konsekwencji cena średnia Pb98 obniżyła się poniżej psychologicznej bariery 8,0 zł/l, a dużo bardziej poularna 95-ka jest o blisko 70 groszy tańsza. Tym razem minimalna obniżka widoczna była również w cenie detalicznej diesla, który jesy średnio o 25 groszy droższy od benzyny. Wynika to z ponownego odwrócenia relacji cenowy w hurcie. Hurtowe ceny oleju napędowego są w lipcu wyższe od cen popularnej Pb-95, a różnica wynosi teraz 40 groszy na litrze. Jest to dziwna sytuacja i może wynikać z faktu, że duża część ON jest importowana w postaci paliw gotowych (wysoki kurs usd/pln). Może to również być spowodowane chęcią poprawy wizerunku Państwa (PKN Orlen jest koncernem państwowym) w oczach obywateli (silniki benzynowe są bardziej popularne), kosztem przedsiębiorców i rolników (diesel używany jest w transporcie).
Ceny na krajowych stacjach paliw spadały w lipcu pod dyktando PKN Orlen, który zaoferował swoim klientom promocyjną sprzedaż z 30-40 groszowym upustem. Śladem Orlenu podobne upusty zaoferował Lotos, BP i Moya.
Zmusiło to stacje prywatne (mają ponad 50% udziału w rynku) do obniżek cen i w konsekwencji sprzedaży często z ujemną marżą (ujemna marża modelowa dotyczy ON).
Ceny na stacjach paliw
Według e-Petrol w połowie 30-tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 7,32 zł/l i 7,57 zł/t. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia popularnej 95-ki spadła o 12 groszy, a cena diesla obniżyła się o skromne 2 grosze na litrze.
Cena średnia autogazu spadła w tym czasie o 4 grosze do 3,39 zł/l.
Ceny średnie paliw w detalu: 27-07-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):
• Pb98: 7,99 zł/l (-14 gr/l);
• Pb95: 7,32 zł/l (-12 gr/l);
• ON: 7,57 zł/l (-2 gr/l);
• LPG: 3,35 zł/l (-4 gr/l).
Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 1 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT).
Ceny paliw w kraju:
Porównanie cen paliw w skali roku:
Notowania ropy Brent oscylują od połowy lipca wokół poziomu 100 usd/baryłkę (102 usd/b w czwartkowe popołudnie). Korekta wzrostowa na rynkach surowcowych trwa od kilku dni, ale ceny ropy nie rosną dzięki kolejnej interwencji Białego Domu, która polega na uwolnieniu sporej partii surowca z rezerw państwowych. Wcześniej nie udało się prezydentowi Bidenowi przekonać Arabii Saudyjskiej do podniesienia wydobycia ropy przez OPEC.
Andrzej Bąk
Źródło: PKN Orlen, e-Petrol