niedziela, 1 października, 2023

Unijne kontrakty na zboża zamknęły tydzień na symbolicznym minusie

spot_imgspot_img

Zmienność na giełowym rynku zbóż i oleistych pozostaje duża. Notowania amerykańskich i unijnych zbóż poruszały się w minionym tygodniu (kończącym się 05.08.2022) w trendzie bocznym. Do głosu na przemian dochodzą argumenty prospadkowe (wznowienie ukraińskiego eksportu drogą morską, zagrożenie globalną recesją i konflikt dyplomatyczny na linii USA-Chiny) i prowzrostowe (sucha i gorąca pogoda w Europie Zachodniej i w pasie upraw kukurydzy w USA oraz silny popyt międzynarodowy na zboża, też z UE).

Wyceny unijnego i kanadyjskiego rzepaku spadają w wyniku rosnącej podaży z dobrych zbiorów w UE i doskonałych perspektyw dla produkcji tych nasion w Kanadzie i Australii. Presja spadkowa wynika też z taniejącej ropy naftowej (-4% w środę).

W czwartek (04.08.2022) pierwszy statek załadowany ukraińską kukurydzą przekroczył cieśninę Bosfor, w piątek rano trzy inne statki, a w niedzielę cztery kolejne wypłynęły  z portów na Ukrainie.

Ukraiński Minister Infrastruktury poinformował, że celem jest wyeksportowanie trzech i więcej milionów ton produktów rolnych miesięcznie (ok. 100 statków) z portów zlokalizowanych przy Morzu Czarnym.

Okresowe zmiany notowań:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 05.08.2022):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Eurnext-Paryż

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x