Co znajdziesz w artykule?
Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przedstawił wyniki handlu zagranicznego produktami rolno-spożywczymi w Polsce w 2022 roku. Okazały się one bardzo korzystne, ponieważ wartość eksportu ogółem towarów rolno-spożywczych wyniosła 47,6 mld EUR (223 mld zł) i była o 26,7% wyższa niż w roku 2021. Warto podkreślić, że w ciągu ostatnich lat Polska stała się jednym z największych eksporterów żywności na świecie.
Główny kierunek eksportu
74% wartości polskiego eksportu rolnego przypada na kraje Unii Europejskiej, a wśród nich Niemcy są głównym odbiorcą polskich produktów, z wynikiem 11,9 mld euro. W ubiegłym roku nastąpił wzrost wartości eksportu do tego kraju o 25%. Kolejnymi odbiorcami były Niderlandy (3,1 mld euro) i Francja (2,9 mld euro) – w obu przypadkach zanotowano znaczący wzrost wartości eksportu.
Eksport do krajów pozaunijnych
Do krajów pozaunijnych wyeksportowano produkty rolno-spożywcze o wartości 12,3 mld euro (58 mld zł) – wzrost wartości eksportu 20%. Najwięcej produktów wywieziono do Wielkiej Brytanii, Ukrainy oraz Stanów Zjednoczonych. Warto zauważyć, że eksport do Izraela zanotował wzrost aż o 50%.
Saldo obrotów
Nie tylko wartość eksportu, ale również saldo obrotów artykułami rolno-spożywczymi rośnie w Polsce. W ubiegłym roku wyniosło ono 15,5 mld euro i cały czas utrzymuje się na poziomie dodatnim. To główna zasługa rolników i eksporterów, którzy produkują i oferują zdrową, smaczną żywność, chętnie kupowaną zarówno w kraju, jak i za granicą. Jak mówi nasze hasło – JADŁEŚ DZISIAJ? PODZIĘKUJ ROLNIKOWI!
źródło: MRIRW