piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Trudna sytuacja na rynku mleka w Polsce: KZSM apeluje o interwencję rządu

spot_img

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich (KZSM) zwrócił się do wicepremiera i ministra rolnictwa, Henryka Kowalczyka, o interwencję rządu w związku z kryzysem na rynku mleka. W ostatnich miesiącach ceny produktów mleczarskich, w tym sery, masło i mleko w proszku, gwałtownie spadły, a koszty ich przetwarzania wzrosły, co wpłynęło na sytuację polskich rolników.

Trudna sytuacja na rynku mleka w Polsce: KZSM apeluje o interwencję rządu

Gwałtowny spadek cen produktów mleczarskich

KZSM informuje, że od grudnia 2022 r. ceny produktów mleczarskich spadły, a spadek ten dotyczy nie tylko Polski, ale również innych krajów Unii Europejskiej. Przedmiotowa zapaść jest obserwowana również na rynkach światowych. KZSM w swoim piśmie do wicepremiera i ministra rolnictwa podaje przykłady spadku cen produktów mleczarskich, w tym serów dojrzewających, mleka w proszku i masła. Na przykład, ser dojrzewający w przedziale kwiecień-październik 2022 kosztował 25 zł/kg, a w styczniu br. ok. 13,50 zł/kg; odtłuszczone mleko w proszku – 20 zł/kg, a w styczniu br. ok. 11,50 zł/kg; masło ok. 34 zł/kg, a w styczniu br. ok. 20 zł/kg.

Wzrost kosztów przetwarzania mleka

Ponadto, od roku rosną koszty przetwarzania mleka i funkcjonowania podmiotów je przetwarzających, co wpłynęło na sytuację na rynku mleka. Spadek cen produktów mleczarskich był bardzo dynamiczny i szybszy niż kiedykolwiek wcześniej w Polsce. KZSM podkreśla, że Niemcy i Holandia, sprzedając ser z krajów Europy Środkowo-Wschodniej po cenach niższych niż w Polsce, miały wpływ na tempo spadku cen produktów mleczarskich w Polsce. Ostatnio pojawiły się oferty sprzedaży serów dojrzewających z tych krajów po ok. 13 zł/kg.

KZSM apeluje o interwencję rządu

Zdaniem KZSM trudno jest dokładnie określić przyczyny kryzysu mleczarskiego, prawdopodobnie wynika on z prawa rynku, gdzie popyt jest mniejszy niż podaż, ale może też wynikać z działalności spekulacyjnej kapitałów finansowych. Związek uważa, że interwencja na rynku mleka w skali Unii Europejskiej jest niezbędna. KZSM proponuje, aby Unia Europejska podjęła działania interwencyjne, aby pomóc rolnikom w utrzymaniu cen skupu mleka na poziomie nie niższym niż 2,10 zł/litr.

Wniosek ten wiąże się z propozycją wprowadzenia realnych cen interwencyjnych, które mają zachęcić do wykupu produktów mleczarskich. KZSM proponuje, aby cena wykupu interwencyjnego za masło w blokach wynosiła co najmniej 25 zł/kg, a za OMP – co najmniej 15 zł/kg.

Ważnym aspektem jest również przeznaczenie towarów objętych interwencją na rynku mleka na cele pomocy dla osób potrzebujących, takich jak osoby dotknięte klęską głodu na obszarach środkowej i północnej Afryki oraz Bliskiego wschodu. KZSM uważa, że nawet zakupione w ramach interwencji odtłuszczone mleko w proszku można wykorzystać na cele paszowe zastępując w znikomej części importowaną do Unii Europejskiej soję.

Czy dojdzie do interwencji? Czas pokaże.

źródło: KZSM

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x