środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Roczny wskaźnik inflacji wzrósł w styczniu do 17,2%

spot_img

W Polsce inflacja konsumencka w styczniu wyniosła 17,2 proc. w skali roku w porównaniu do 16,6 proc. w grudniu i aż 17,5 proc. w listopadzie – podał w środę GUS w swoich tzw. szybkich wyliczeniach. Jest to jednak mniejsze od oczekiwań odbicie, ponieważ ekonomiści spodziewali się inflacji na poziomie 17,6 proc. ze względu na wzrost stawek VAT.  Swój szczyt na poziomie 17,9% r/r inflacja osiągnęła w październiku 2022 (najwyżej od grudnia 1996 roku). Poprzednio ceny rosły w Polsce tak szybko w 1996 i 1997 r.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny ogółem wzrosły w styczniu o 2,4 proc. (tylko 0,2 proc. w grudniu), przy czym żywność podrożała o 1,9 proc., nośniki energii o 10,4 proc., ale cena paliw do prywatnych środków transportu nie zmieniła się od grudnia.

W najnowszym raporcie GUS podał jedynie wzrost cen w trzech głównych kategoriach. W ciągu roku nośniki energii podrożały średnio o 34,0 proc. (koszt mieszkania o 22,3 proc.), paliwa samochodowe — o 18,7 proc., a żywność — o 20,7 proc. Szczegółowo dowiemy się co i jak mocno podrożało, kiedy poznamy finalne dane.

Zdaniem wielu ekonomistów inflacja powinna spadać od maja, ale nie oznaczać to będzie spadku cen, a jedynie wolniejsze tempo ich wzrostu.

Inflacja w Polsce:

Źródło: GUS

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x