Wstępne dane Ministerstwa Finansów pokazują, że od stycznia do końca października tego roku wyeksportowaliśmy 7,438 mln ton zbóż i produktów zbożowych za kwotę 2.543.834 euro. Dla porównania, w 10 miesiącach 2021 roku nasz eksport zbóż sięgnął 7,196 mln ton o wartości 1.508.644 euro. Oznacza to wzrost naszego eksportu ziarna o skromne 3,4% – liczonego w tonach i aż o 61% wyrażonego w walucie euro.
W tym roku gwałtownie (o kilkadziesiąt procent) spadł wolumen eksportu większości zbóż. O tylko 6% obniżył się eksport pszenicy. Wspomniane spowolnienie w eksporcie zostało w większości zrekompensowane przez prawie dwa razy większy niż rok wcześniej eksport kukurydzy.
W analizowanym okresie wyeksportowaliśmy aż 3,016 mln ton kukurydzy (+92% r/r), która stanowiła 41% naszego eksportu zbóż.
Polski eksport zbóż i przetworów:
Jednocześnie wartość naszego eksportu zbóż (razem) wyrażona w euro wzrosła w skali roku aż o 61% z uwagi na gwałtowny wzrost cen ziarna na przestrzeni roku.
Porównanie naszego eksportu zbóż z analogicznym okresem 2021:
Kierunki eksportu zbóż:
Największym odbiorcą naszych zbóż są w tym roku Niemcy.
Nasz zachodni sąsiad odpowiada za 1/3 naszego wolumenu eksportu pszenicy i 48% kukurydzy. Duże ilości naszej pszenicy popłynęły do Afryki i Arabii Saudyjskiej. Kukurydza znajdowała nabywców wyłącznie w Europie.
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: MRiRW za Min. Fin.