wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Słonecznik będzie objęty Funduszem Promocji Roślin Oleistych 

spot_img

Rynek roślin oleistych charakteryzuje się dużą dynamiką obrotu. Stąd też istnieje potrzeba wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu mechanizmu naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Jak wynika z wykazu prac legislacyjnych Funduszem Promocji Roślin Oleistych ma objęty także słonecznik. Od kiedy?

Słonecznik będzie objęty Funduszem Promocji Roślin Oleistych
zdj:Archiwum AP

Coraz większe zainteresowanie uprawą słonecznika

Jak czytamy w wykazie prac legislacyjnych, przyczyną wprowadzanych zmian jest uwzględnienie postulatów przedstawicieli branży roślin oleistych. W Polsce coraz większą popularność zdobywa uprawa słonecznika, która ze względu na niższe koszty uprawy, jest alternatywą dla uprawy rzepaku, dlatego też zasadnym jest wprowadzenie słonecznika do grupy roślin oleistych, od wartości których naliczana jest wpłata na Fundusz Promocji Roślin Oleistych.

Ponadto, istnieje potrzeba zwiększenia szans na uzyskanie przez beneficjentów programów unijnych środków z funduszy promocji przeznaczonych na działania takie jak współfinansowanie działań promocyjnych i informacyjnych kwalifikujących się do uzyskania na ich realizację wsparcia ze środków Unii Europejskiej, dlatego też proponuje się wprowadzenie możliwości ubiegania się o środki funduszy promocji, przeznaczone na wkład własny, również podmiotom, które otrzymały dofinansowanie na działania informacyjne i promocyjne w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego lub Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury.

Słonecznik objęty Funduszem Promocji  Roślin Oleistych w 1 kwartale 2023r. 

Mając na celu objęcie mechanizmem naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych całego wolumenu roślin oleistych wprowadzanych do obrotu proponuje się zobowiązać do wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych podmioty dokonujące skupu roślin oleistych od ich producentów. Do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych zobowiązany będzie każdy (podmiot) kto nabywa towar od producenta (w rozumieniu wytwórcy roślin oleistych) – niezależnie od formy prawnej oraz rodzaju prowadzonej działalności. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w 1. kwartale 2023 r.

źródło:gov.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x