czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

Nie należy spodziewać się szybkiej poprawy na rynku wieprzowiny

spot_img

Co obserwujemy w ostatnich tygodniach? Z jednej strony na wielu rynkach cena żywca nie ulega zmianie, jednak w Hiszpanii gdzie notowania są najwyższe zaobserwowano niewielki spadek w minionych dniach. Z kolei kraj nam najbliższy i mający największy wpływ na nasz rynek zmaga się z ogniskami ASF oraz zwiększoną podażą żywca, który  trafia do Polski w niskiej- konkurencyjnej dla polskich producentów- cenie.

Zdaniem KZP-PTCH, Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej  nie należy się spodziewać szybkiej poprawy rynkowej. Rynek wieprzowiny znalazł się w sytuacji jakiej nikt się nie spodziewał.

Utrzymuje się dość wysoka podaż żywca, a wirus Covid-19 coraz częściej będzie pojawiał się w ubojniach i na liniach przetwórczych zakładów mięsnych. Nic nie wskazuje na to, aby Chiny zamierzały w krótkim okresie odblokować import wieprzowiny z Niemiec. Ponadto zakłady mięsne w krajach unijnych, które mają pozwolenie na eksport wieprzowiny do Chin, ale zostały dotknięte koronawirusem, będą czasowo pozbawione możliwości eksportu do Państwa Środka.”- komentuje Aleksander Dargiewicz z KZP-PTCH

Rok 2020 to wyjątkowo ciężki orzech do zgryzienia a każdy kolejny tydzień to obawa hodowców o przetrwanie na rynku. Miejmy nadzieję, że więcej nieprzyjemnych niespodzianek nie spotka nas w ostatnich miesiącach a nowy rynek przyniesie stabilizację na rynk trzody chlewnej.

Maria Chmal
źródło: kzp-ptch.pl
Zdjęcia: Pexels

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x