środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Brexit – Umowa podpisana!

spot_img

Po długich i trudnych negocjacjach Unia Europejska i Wielka Brytania osiągnęły porozumienie w sprawie Umowy o handlu i współpracy, a także ws. pakietu umów regulujących przyszłe kontakty. Umowy są podstawą budowy relacji UE-Wielka Brytania po 1 stycznia 2021 r., i obejmują m.in. zasady prowadzenia handlu towarami rolno-spożywczymi i rybołówstwo.

Bez ceł i ograniczeń ilościowych

Umowa o handlu i współpracy przewiduje szereg uproszczeń i ułatwień, w tym handel bez ceł i ograniczeń ilościowych, co faktycznie jest rozwiązaniem bezprecedensowym w odniesieniu do unijnych umów o wolnym handlu z innymi państwami trzecimi. Powracają jednak kontrole graniczne i konieczność dopełnienia procedur celnych oraz związanych z dopuszczeniem towarów UE do obrotu na rynku brytyjskim. Wprowadzenie od 1 stycznia 2021r. kontroli granicznych (m.in. celnej, weterynaryjnej, fitosanitarnej) i związanych z tym nowych wymogów (w tym dokumentacji) w handlu UE-Wielka Brytania ma przebiegać zgodnie z dotychczasowymi założeniami. Polskie Ministerstwo Rolnictwa opracowało szereg szczegółowych wskazówek dla naszych przedsiębiorców nt. skutków zakończenia okresu przejściowego. Można je znaleźć na stronie internetowej Rady Ministrów w zakładce: rolnictwo/brexit3. Dostępny jest również oficjalny serwis Rządu RP dotyczący negocjacji z Wielką Brytanią (brexit.gov.pl)

Rybołówstwo i handel

Ponadto, od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania i UE będą współpracować w ramach Umowy o handlu
i współpracy, także w obszarze rybołówstwa. W ramach Umowy i w okresie przejściowym, który ma trwać do 30 czerwca 2026 r. każda ze stron zgodziła się udzielić statkom drugiej strony pełnego dostępu do swoich wód. Prowadzenie działalności połowowej floty unijnej na wodach Wielkiej Brytanii wymagać jednak będzie uzyskania autoryzacji lub licencji. Do czasu uzyskania ww. autoryzacji od Wielkiej Brytanii flota UE nie może prowadzić połowów na wodach UK. Dodajmy, że Komisja Europejska pracuje obecnie nad umożliwieniem prowadzenia połowów przez statki rybackie UE w jak najszybszym możliwym terminie.

Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x