poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Nasz eksport zbóż poza UE zbliżył się do rekordu z poprzedniego sezonu

spot_img

Od początku sezonu 2020/21 eksport wszystkich zbóż z Polski (poza UE) wynosi 3,34 mln ton i jest o 3% większy w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego sezonu. Do końca sezonu pozostało 2,5 tygodnia, a do rekordu sprzed roku (3,47 mln ton) brakuje już niewiele.  Pszenica stanowi 91% naszego eksportu ziarna poza UE. Znaczącą pozycje w naszym eksporcie zajmuje także kukurydza, której udział sięga 4,8%.

Eksport polskich zbóż poza UE w okresie 01.07.2020 – 13.06.2021:

Eksport zbóż poza UE w poszczególnych sezonach:

Zajmujemy 4 miejsce w rankingu unijnych  eksporterów zbóż:

Eksport pszenicy poza UE:

Od początku sezonu (zaczął się 1-go lipca 2020) do 13-go czerwca Polska wyeksportowała poza UE 3,12 mln ton pszenicy. Już teraz oznacza to trzeci wynik w historii, a do końca sezonu 2020/21 zostało 2,5 tygodnia. Dla porównania, w rekordowym pod względem eksportu (też dla całej UE)  sezonie 2019/20 wysłaliśmy z naszych portów 3,34 mln ton pszenicy, bijąc o 50 tys. ton wynik z sezonu 2014/15.

Eksport polskiej pszenicy poza UE w poszczególnych sezonach:

Dotychczasowy rezultat – 3,12 mln ton daje nam 12,5% udział w unijnym eksporcie pszenicy miękkiej i 3 miejsce w rankingu eksporterów. Wyprzedzaja nas tylko Francja (28,9% udział) i Niemcy (14,0% udział)

Wysyłki naszej pszenicy w tym sezonie (poza UE) pozostają w tyle o tylko 1,9% za rekordowym tempem z poprzedniego sezonu, kiedy to w ciągu pierwszych 50 tygodni wyeksportowaliśmy 3,17 mln ton tego zboża.

Eksport pszenicy poza UE w ujęciu tygodniowym:

Kierunki eksportu polskiej pszenicy w tym sezonie (stan na koniec marca):

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x