piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Nastroje w branży maszyn i urządzeń rolniczych. Pogłębiają się pesymistyczne nastroje…

spot_img

Na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych przeprowadziła cykliczne od 2014 roku badanie dotyczące aktualnej i przewidywanej sytuacji gospodarczej w sektorze. Wyniki tego badania obrazują nastroje przedsiębiorców uczestniczących w badaniu. Co więc wynika z ostatniego raportu?

Nastroje w branży maszyn i urządzeń rolniczych. Pogłębiają się pesymistyczne nastroje...

Negatywne nastroje nie odpuszczają

Wyniki nie zaskakują wcale. Indeks ogólnej wartości ponownie nieznacznie spadł, osiągając obecnie wynik -2,50 punktu. Wartość ujemna wskazuje na dominację negatywnych nastrojów i pesymistycznych przewidywań przyszłości wśród przedsiębiorców. Negatywne nastroje, choć nieznacznie, pogłębiają się w porównaniu z poprzednim cyklem badania.

Spadek indeksu napędzany pesymizmem i obawami o sprzedaż

Niewielki spadek ogólnej wartości indeksu jest wynikiem dwóch głównych czynników. Po pierwsze, zwiększyła się liczba przedsiębiorców, którzy są przekonani, że sytuacja w branży znacznie się pogorszy. Obecnie prawie 28% respondentów wyraża takie przekonanie, podczas gdy pół roku temu było to mniej niż 12% osób uczestniczących w badaniu. W rezultacie, odsetek odpowiedzi wskazujących na poprawę koniunktury w branży maleje. 

Drugim czynnikiem, który negatywnie wpłynął na wartość indeksu, są prognozy dotyczące sprzedaży w własnych firmach. Obecnie nieco ponad 50% przedsiębiorców przewiduje, że tegoroczne wyniki będą gorsze niż w 2022 roku, co stanowi wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu z wynikiem sprzed pół roku.

Napływ produktów z Ukrainy determinuje nastroje i inwestycje rolników

Jak ocenia Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych na takie postrzeganie rzeczywistości gospodarczej miała i ma wpływ ogólna sytuacja w rolnictwie i to co stanowi największy problem, czyli napływ zbóż i innych produktów rolnych w Ukrainy. To właśnie te kwestie mają decydujący wpływ na decyzje podejmowane przez rolników dotyczące inwestycji w swoje gospodarstwa.

Wyniki badania przeprowadzonego przez Izby pokazują, że przedsiębiorcy prognozują znaczną liczbę rolników, którzy będą powstrzymywać się od inwestycji, oczekując lepszych czasów. Jest to z pewnością czynnik, który nieuchronnie wpłynie na sytuację firm działających w branży maszyn i urządzeń rolniczych. Większość tych firm spodziewa się nawet pogorszenia koniunktury w najbliższym czasie.

Źródło: Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x