środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Narodowa Wystawa Rolnicza już za nami

spot_img

Dziś zakończyła się trwająca trzy dni Narodowa Wystawa Rolnicza, zorganizowana z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Była to okazja do zaprezentowania tradycji i dziedzictwa polskiej wsi w odniesieniu do współczesnych osiągnięć.

Historia i nowoczesność

W pawilonie nr 7 promowano wysokiej jakości polską żywność. Na zwiedzających co kilka kroków czekały degustacje, pokazy kulinarne, a także liczne konkursy dla najmłodszych. Swój dorobek prezentowały koła gospodyń wiejskich, szkoły rolnicze, urzędy marszałkowskie, organizacje branżowe oraz gospodarstwa agroturystyczne. Na wspólnym stoisku MRiRW, KOWR, ARiMR oraz KRUS, pracownicy tych instytucji odpowiadali na pytania zwiedzających.

W sąsiednim pawilonie nr 8 prezentowano najnowsze osiągnięcia w dziedzinie techniki rolniczej, rozwiązania rolnictwa precyzyjnego, a także stoiska rolniczych uczelni wyższych, ośrodków hodowli i producentów.

Tradycja polskiej wsi

Sporą część pawilonu nr 8 zajęła ekspozycja składająca się z ciągników, maszyn i przedmiotów spotykanych dawniej na polskiej wsi. Kilkanaście maszyn będących na co dzień do obejrzenia w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie stanowiło trzon tego sektora. Najbardziej wyróżniała się wśród nich lokomobila parowa wyprodukowana w zakładach Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Kilkanaście lat temu przeszła ona remont generalny i od tego momentu można ją zobaczyć w ruchu podczas pikników w muzeum. Wiele wspomnień przywoływała młocarnia Warmianka oraz żniwiarka Przodownica. Nie zabrakło tutaj także pierwszego produkowanego po II wojnie światowej Ursusa – modelu C-45 wzorowanego na niemieckim Lanz Bulldogu – jak również całkowicie polskiej konstrukcji, protoplasty Ursusa C-330 – modelu C-325. Oprócz ekspozycji statycznej prezentowano również niektóre czynności takie jak lepienie garnków z gliny czy robienie powrozów. Dla szczególnie ciekawych przygotowano stanowiska z mikroskopami oraz działający model przekrojowy wiatraka.

Żywa wystawa

Cały pawilon 8A przeznaczono na żywą wystawę zwierząt. Wśród nich oprócz drobiu, owiec, kóz czy królików, znalazły się również alpaki i konie. Dzieci chętnie korzystały z możliwości przejażdżki na koniu pod okiem doświadczonych opiekunów.

Lokomobila samojezdna Hipolita Cegielskiego - Hipolina

Wystawa trwała w dniach 30 listopada – 2 grudnia br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, a jej organizatorem było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wstęp na wystawę był wolny. Równorzędnie trwały także Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich Cavaliada Poznań 2018, połączone z licznymi pokazami.

 

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x