Krajowy Plan Strategiczny oraz wprowadzenie nowych rozwiązań w płatnościach bezpośrednich, takich jak ekoschematy, stanowią duże wyzwanie dla większości rolników. Niestety, wielu z nich nadal nie posiada pełnej wiedzy na temat tych nowych rozwiązań, co skutkuje niskim poziomem złożonych wniosków. Aby pomóc rolnikom w lepszym zrozumieniu i przygotowaniu wniosków, główne organizacje rolnicze zaapelowaly o wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie.
Rolnicy mają za mało czasu
Według organizacji wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie w kampanii 2023 ma wiele korzyści dla rolników. Pierwszym argumentem jest to, że da to czas na zapoznanie się z nowymi wnioskami o dopłaty bezpośrednie oraz odpowiednie ich przygotowanie bez pośpiechu. W sytuacji, gdy wykonawcze akty prawne związane z realizacją Krajowego Planu Strategicznego wchodzą w życie w czasie trwania kampanii składania wniosków, a część z nich nie jest jeszcze przyjęta i wdrożona, dodatkowy czas na przygotowanie dokumentów jest niezwykle ważny. Drugim argumentem za wydłużeniem terminu jest fakt wprowadzenia ekoschematów, które wymagają od rolników dodatkowego przygotowania, takiego jak np. planu dobrostanu. Przygotowanie takiego planu i udział doradcy to proces, który również wymaga czasu i nie można tego zrobić w pośpiechu.
Apel o wydłużenie naboru do 30 czerwca
Obecnie trwają nabory wniosków o dopłaty bezpośrednie, jednakże połowa okresu składania wniosków dobiega końca, a liczba złożonych wniosków nie jest bardzo niska. Wielu rolników nadal ma trudności z wypełnieniem dokumentów, ponieważ brakuje im kompletnych informacji na temat ekoschematów. Dotychczasowe szkolenia nie zapewniają wystarczającej wiedzy ze względu na brak przepisów wykonawczych. W związku z powyższym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Robert Telus, został poproszony o podjęcie decyzji w sprawie maksymalnego wydłużenia terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie do dnia 30 czerwca.
źródło: ZPDiWR