czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Nadal KE oczekuje rekordowej produkcji nasion oleistych w UE

spot_img

Komisja Europejska (KE) opublikowała w końcówce czerwca swoją kolejną prognozę produkcji nasion oleistych w 2024 roku. Według raportu tegoroczne zbiory nasion oleistych w UE-27 powinny osiągnąć rekordowy poziom 32,67 mln ton w porównaniu do 32,41 mln ton w 2023 roku.

Maleją prognozy zbiorów rzepaku, ale rosną słonecznika i soi

W stosunku do I prognozy (z końca marca) oczekiwane łączne zbiory nasion oleistych spadły o 0,7 mln ton. W comiesięcznych prognozach widoczna jest tendencja malejących oczekiwań w stosunku do produkcji rzepaku, ale rosnących w stosunku do słonecznika i soi.

Produkcja nasion oleistych w UE-27:

Ciągle prognozowana produkcja nasion oleistych w UE-27 powinna być w 2024 roku o 0,3 mln ton wyższa niż rok wcześniej i aż o 9% powyżej średniej 5-letniej (30,01 mln ton).

Najnowsza prognoza zakłada, że zbiory głównych nasion oleistych (wyjątek stanowi rzepak) w UE będą lepsze niż przed rokiem i w każdym przypadku znacznie przekroczą średni poziom (len jest marginalną uprawą).

Produkcja nasion oleistych w UE-27 (prognoza z 28.06.2024):

Produkcja nasion oleistych w UE-27 (tys. ton):

Konsumpcja nasion oleistych powinna wzrosnąć – r/r

Unijne zużycie nasion oleistych szacowane jest w nowym sezonie 2024/25 na 55,35 mln ton (+1,1 mln ton – r/r).

Zarówno eksport, jak i import powinny wzrosnąć minimalnie w skali roku. Import o 0,4 mln ton do 19,7 mln ton, a eksport nasion oleistych do 1,32 mln ton z 1,27 mln ton w sezonie 2023/24.

Zapasy nasion oleistych nie zmienią się na koniec nowego sezonu

Zgodnie z raportem KE, zapasy unijnych nasion oleistych na koniec sezonu 2024/25 powinny minimalnie przekroczyć 3,0 mln ton i nie zmienią się w skali roku.

Zapasy nasion oleistych w UE-27:

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x