poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

Nabory prowadzone przez ARiMR

spot_img

Z końcem lutego rozpoczęły się nabory wniosków na dofinansowanie: inwestycji w przetwórstwo; działalności pozarolniczej na obszarach objętych ASF; restrukturyzacji małych gospodarstw na obszarach ASF. Trwa też nabór wniosków na inwestycje w nawadnianie. Nabory realizowane są w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata: 2014-2020. Poniżej publikujemy krótkie ich zestawienie.

 

Inwestycje w przetwórstwo

Nabór trwa od 27 lutego do 27 marca 2020 r. Wnioski przyjmują oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wsparcie finansowe adresowane jest do firm z branży przetwórstwa produktów rolnych lub zajmujących się ich sprzedażą hurtową. W tym naborze preferowane są inwestycje w zakresie produkcji paszy dla zwierząt gospodarskich z surowców niemodyfikowanych genetycznie. O pomoc mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa działające w sektorze przetwórstwa lub handlu hurtowego produktami rolnymi, jeżeli wykonują działalność gospodarczą w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych. Wysokość dofinansowania zależy od tego kim jest beneficjent. Gdy jest nim przedsiębiorstwo zajmujące się przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu produktów rolnych, wysokość wsparcia wyniesie do 10 mln zł. Natomiast jeżeli o pomoc ubiega się przedsiębiorstwo, które jest związkiem grup producentów rolnych lub zrzeszeniem organizacji producentów, wówczas może liczyć maksymalne na 15 mln zł. Minimalna wysokość wsparcia wynosi natomiast 100 tys. zł. Pieniądze będą wypłacane w formie refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych.

Działalność pozarolnicza na obszarach objętych ASF

Nabór trwa od 28 lutego do 28 marca 2020 r. Wnioski można składać w oddziałach regionalnych ARiMR.  Pomoc przyznawana jest na rozpoczęcie działalności pozarolniczej na obszarach dotkniętych afrykańskim pomorem świń (ASF). Adresatami pomocy są  rodziny rolnicze (płatnicy KRUS), które na terenach wiejskich objętych ASF prowadzą chów lub hodowlę trzody chlewnej i chcą z niej zrezygnować. Katalog działalności gospodarczych objętych wsparciem jest szeroki i obejmuje usługi, produkcję czy sprzedaż różnych produktów niezwiązanych z rolnictwem.
Wysokość pomocy zależy od liczby nowo utworzonych miejsc pracy. W przypadku utworzenia jednego miejsca pracy można liczyć na otrzymanie bezzwrotnej premii w wysokości 150 tys. zł, przy dwóch nowych miejscach pracy premia wzrasta do 200 tys. zł, a przy trzech do 250 tys. zł.

 

Restrukturyzacja małych gospodarstw

Nabór trwa od  28 lutego do 28 marca 2020 r. Adresatami wsparcia są rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach objętych ASF, którzy planują zrezygnować z hodowli trzody chlewnej. Wnioski w ramach działania Restrukturyzacja małych gospodarstw na obszarach ASF” składać można w  oddziałach regionalnych ARiMR.  O premię może wystąpić rolnik posiadający gospodarstwo o areale powyżej 1 ha i wielkości  ekonomicznej mniejszej niż 13 tys. euro. Kolejny warunek to wcześniejsze niekorzystanie z rekompensaty za nieutrzymywanie świń, z dotacji dla młodego rolnika, dofinansowania na modernizację gospodarstwa czy na założenie firmy na wsi. Rolnik nie musi być objęty ubezpieczeniem KRUS. Na restrukturyzację małego gospodarstwa można otrzymać 60 tys. zł premii wypłacanej w dwóch ratach. Najpierw jest to 48 tys. zł, a po realizacji założeń biznesplanu – 12 tys. zł.  Dotację można przeznaczyć na wydatki dotyczące działalności rolniczej w gospodarstwie lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych w nim wytworzonych.

 

Nawadnianie gospodarstwa

Ponadto, od 21 lutego do 20 kwietnia 2020 r. trwa też nabór wniosków o dotację na nawadnianie gospodarstwa. Z tej formy wsparcia mogą skorzystać rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy poprzez realizację inwestycji  w nawadnianie gospodarstw.
Więcej szczegółowych informacji na temat naborów opublikowano na stronie ARiMR.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: ARiMR

Preferencyjne kredyty dla rolników

 

 

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników