wtorek, 2 marca, 2021

Dotacje na inwestycje w nawadnianie

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Od 21 lutego do 20 kwietnia 2020 r. potrwa nabór wniosków od rolników zamierzających ubiegać się o dotacje na inwestycje w nawadnianie gospodarstw rolnych dla zabezpieczenia ich przed skutkami suszy. Wnioski przyjmować będzie ARiMR w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” z PROW 2014-2020.

 

Przedmiot wsparcia

Pomoc obejmie trzy kategorie inwestycji:

  • ulepszające już istniejące instalacje nawadniające;
  • powiększające obszar nawadniania; jednocześnie powiększające obszar nawadniania
  • ulepszające już istniejące instalacje.

Rolnicy będą mogli sfinansować m.in.: budowę studni i zbiorników; zakup maszyn i urządzeń do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, instalacji nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem.

 

Warunki udziału

Żeby móc skutecznie ubiegać się o dotację na nawadnianie należy w przypadku:

  • ulepszenia istniejących instalacji – doprowadzić do oszczędności wody na poziomie co najmniej 10 proc.;
  • powiększenia obszaru nawadniania – wykazać brak znaczącego negatywnego oddziaływania inwestycji na środowisko;
  • inwestycji wpływających na jednolite części wód powierzchniowych lub podziemnych, których stan ze względu na ilość wody został w planie gospodarowania wodami w dorzeczu określony jako mniej niż dobry – wykazać faktyczną (efektywną) oszczędność wody.

    Każda z inwestycji w nawadnianie musi mieć zainstalowane urządzenie do pomiaru zużycia wody.

 

Wysokość i forma wsparcia

Pomoc ma charakter refundacji. Na jednego beneficjenta i jedno gospodarstwo wysokość pomocy wyniesie maksymalnie 100 tys. zł, przy czym refundacji podlegać będzie 50 proc. kosztów poniesionych na realizację inwestycji (60 proc. w przypadku młodego rolnika). Minimalny poziom kosztów inwestycji musi  być wyższy niż 15 tys. zł. Operacje mogą być realizowane tylko jednoetapowo. Zakończenie realizacji operacji i złożenie wniosku o płatność powinno nastąpić przed upływem 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy, lecz nie później niż do 30 czerwca 2023 r.

 

Kto może się ubiegać?   

O wsparcie ubiegać się mogą rolnicy posiadający gospodarstwa o powierzchni co najmniej 1 ha i nie większe niż 300 ha. Wnioskodawca musi wykazać się przychodem z działalności rolniczej w wysokości co najmniej 5 tys. zł, odnotowanym w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku. Warunkiem koniecznym jest też: obecność w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Pomoc nie jest natomiast uzależniona od wielkości ekonomicznej gospodarstwa i nie trzeba wykazywać wzrostu wartości dodanej brutto (GVA).

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: ARiMR

 

 

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Po przymrozkach i mgłach czeka nas ocieplenie [POGODA]

Prędkość wiatru na wschodzie kraju w nocy osłabnie. Pozowli to powstaniu mgieł na przeważajacym obszarze Polski. Dodatkowo miejscami pojawią się przymrozki do -3/-1 stopnia....

Kredyty zamiast odszkodowań?

Nie umilkły jeszcze echa ubiegłotygodniowej konferencji prasowej związków i organizacji branżowych hodowców norek przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kiedy to żywo komentowano...

Waloryzacja rolniczych emerytur i rent KRUS

Od wczoraj (1 marca br.) kwoty świadczeń emerytalno-rentowych KRUS podlegają podwyższeniu zgodnie ze wskaźnikiem waloryzacyjnym, który wynosi: 104,24% (i nie mniej niż 50 zł). W...

Śledź nas

21,235FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,330SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły