czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

Zmarł prof. dr hab. Jerzy Szukała

spot_img

1 marca 2020 zmarł prof. dr hab. Jerzy Szukała, długoletni pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Agronomii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowania badawcze Profesora w głównej mierze skierowane były na uprawę roślin strączkowych. Dotyczyły wpływu czynników agrotechnicznych na plony, ich wartość paszową oraz wartość siewną nasion. Badania te pozwoliły na opracowanie nowych, ekonomicznie uzasadnionych technologii uprawy łubinu oraz upowszechnienie ich w praktyce rolniczej. Obok licznych funkcji jakie pełnił, od 2011 do śmierci, kierował obszarem badań agrotechnicznych w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, którego celem jest zmniejszenie importu białka paszowego, zastępując importowaną śrutę sojową, krajowymi źródłami białka pochodzącymi z nasion roślin strączkowych, poekstrakcyjnej śruty rzepakowej i suszonych wywarów. Prof. dr hab. Jerzy Szukała był niestrudzonym propagatorem na kursach, szkoleniach i spotkaniach z producentami rolnymi w zakresie upowszechniania wiedzy dla praktyki rolniczej, zwłaszcza nowych ekonomiczniejszych technologii uprawy roślin strączkowych.

Uroczystości Pogrzebowe odbędą się 7 marca 2020 roku, rozpoczynając się Mszą Świętą o godzinie 12:00 w Kaplicy Cmentarnej przy ul. Sosnowej w Przeźmierowie, a kończąc pogrzebem na miejscowym cmentarzu.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników