piątek, 17 września, 2021
spot_img

Dofinansowanie rolników w sektorze usług. Proces na finiszu!

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Jeszcze tylko do poniedziałku, 15 lutego br., składać można wnioski o przyznanie pomocy na „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych”, z dofinansowaniem z budżetu Unii Europejskiej w tamach PROW na lata 2014-2020. Do tej pory do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęły 772 wnioski na łączną kwotę blisko 347 mln zł. A w ramach naboru można otrzymać wsparcie w wysokości nawet do 500 tysięcy złotych.

Kto może się ubiegać?

O dofinansowanie inwestycji w rozwój przedsiębiorczości może ubiegać się osoba fizyczna, osoba prawna, a także mikro- lub małe przedsiębiorstwo, niemające osobowości prawnej. Warunkiem koniecznym jest wykonywanie działalności gospodarczej obejmującej świadczenie usług dla gospodarstw rolnych przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku. Rodzaj zajęcia dotyczyć ma jednego z następujących kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności:

– 01.61.Z – Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną.

– 01.62.Z – Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich.

– 01.63.Z – Działalność usługowa następująca po zbiorach.

Maszyny, narzędzia, komputery

Wnioskodawcy mogą liczyć na refundację do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, do których zalicza się m.in. koszty zakupu lub leasingu (zakończonego przeniesieniem prawa własności) nowych maszyn, narzędzi lub urządzeń do produkcji rolnej, aparatury pomiarowej i kontrolnej, sprzętu komputerowego i oprogramowania służących do zarządzania przedsiębiorstwem lub wspomagających sterowanie procesem świadczenia usług oraz opłaty za patenty i licencje. Dofinansowanie nie obejmuje zakupu nieruchomości, rzeczy używanych, jak również kosztów robót budowlanych, leasingu zwrotnego oraz podatku VAT. 

Nawet 500 tysięcy złotych

Limit wsparcia dla jednego beneficjenta wynosi maksymalnie 500 tys. zł.

Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR właściwe ze względu na miejsce realizacji inwestycji. Można je składać osobiście lub przez upoważnioną osobę, albo przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej. Wniosek można też wysłać w formie dokumentu elektronicznego przez platformę e-PUAP.

Dodajmy, że w ramach dwóch poprzednich naborów zawarto z beneficjentami 1716 umów na kwotę prawie 714 mln zł.

Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
564ObserwującyObserwuj
8,400SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x