poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

Mrozy wyrządziły znaczne szkody w uprawach w wielu regionach Ukrainy i Rosji

spot_img

Ujemne temperatury do -2°C, a miejscami do -9°C, jakie zaobserwowano w ostatnich dniach w północnych, wschodnich i południowych obwodach Ukrainy, spowodowały znaczne szkody w pszenicy, jęczmieniu, rzepaku i grochu. Tak stwierdził główny badacz Instytutu Hodowli Roślin im V.Ya. Narodowej Akademii Nauk Sergiej Awramenko poinformowała o tym firma ASAP Agri 17 maja na swoim kanale Telegram.

Jak zauważył naukowiec, w niektórych regionach uprawy pszenicy ozimej, które znajdowały się jeszcze w fazie rozwoju, mogą wykazywać straty na poziomie 20-30%, natomiast te, które były już w fazie dojrzałej, potencjalnie będą charakteryzowały się wyższym poziomem straty.

„Podobną sytuację obserwuje się w przypadku upraw rzepaku. Uprawy grochu również poniosą znaczne straty z powodu przymrozków, ponieważ przymrozki uderzają w uprawy w fazie kwitnienia” – uważa S. Awramenko.

Naukowiec dodał jednocześnie, że sytuacja w centralnej części Ukrainy i w zachodnich obwodach jest lepsza, bo nie było tak silnych mrozów.

W Rosji mrozy uszkodziły 1% upraw

Według rosyjskiego ministra rolnictwa, ostatnie przymrozki uszkodziły około 830 000 ha obszarów upraw pod zbiory w 2024 roku, co szacuje się na około 1% całkowitej powierzchni. Mrozy początkowo dotknęły regiony Woroneża, Lipiecka i Tambowa, gdzie ogłoszono stan nadzwyczajny, a do 15 maja dotknęły także inne regiony, w tym Wołgograd, Oryol, Penza i Rostów. Uszkodzenia znacząco wpłynęły na różne uprawy, takie jak drzewa owocowe, kukurydza, zboża, nasiona oleiste i buraki cukrowe.

Źródło: graincentral, APKInform

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x