czwartek, 20 czerwca, 2024
spot_img

Zbiory rzepaku obniżą się w Europie, ale w skali globalnej powinny pozostać na stabilnym poziomie

spot_img

W majowym raporcie USDA na temat światowej produkcji rolniczej zbiory rzepaku w tym sezonie pozostawiono na wysokim poziomie 88,4 mln ton. Jest to o symboliczne 0,5 mln ton mniej niż w sezonie 2022/23.

USDA zapowiada stabilną produkcję rzepaku w sezonie 2024/25

USDA prognozuje, że w nowym sezonie globalna produkcja rzepaku może wynieść 88,3 mln ton, czyli podobnie jak w dwóch wcześniejszych sezonach.

Mniejsze zbiory w UE i na Ukrainie powinny być zrekompensowane większą produkcję w Kanadzie i Australii

W tym roku gorsze zbiory rzepaku oczekiwane są głównie w UE (-1 do 19 mln ton) i na Ukrainie (-0,7 do 3,7 mln ton). W obu przypadkach wynikać to ma z mniejszego niż przed rokiem areału zasiewów.

Jednocześnie wzrost produkcji canoli oczekiwany jest głównie w Kanadzie (+0,8 do 19,6 mln ton) i w Australii (+0,8 do 6,5 mln ton). W Kanadzie i Australii USDA spodziewa się większych zasiewów, a w Kanadzie także lepszych niż rok wcześniej plonów.

Źródło: USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x