poniedziałek, 26 lutego, 2024

MRiRW zwiększy kwoty pomocy na „Modernizację gospodarstw rolnych”

spot_img

Więcej pieniędzy zostanie przeznaczone na „Modernizację gospodarstw rolnych” PROW 2014-2020.W odpowiedzi na wniosek KRIR o wsparcie, Ministerstwo Rolnictwa postanowiło zwiększyć kwoty pomocy w obszarach A-D z tym, że operacje realizowane w obszarze D ze względu na ostatni etap wdrażania PROW 2014-2020 obecnie nie będą objęte dodatkowym naborem wniosków o przyznanie pomocy.

Zmiana wysokości kwoty pomocy

Krajowa Rada Izb Rolniczych podczas jedenastego posiedzenia VI kadencji skierowała do MRIRW wniosek w sprawie zwiększenia kwoty wsparcia w obszarze D instrumentu wsparcia „Modernizacja gospodarstw rolnych” PROW 2014-2020 do 400 tys. zł, w tym także dla inwestycji już zrealizowanych. W odpowiedzi Ministerstwa możemy przeczytać, że wydatkowanie środków w ramach PROW 2014-2020 jest monitorowane na bieżąco oraz podejmowane są inicjatywy w zakresie zarządzania środkami finansowymi i sposobu realizacji programu. Jak czytamy dalej ostatnio przygotowano propozycje dotyczące zmiany PROW 2014-2020, które zostały rozesłane członkom Komitetu Monitorującego PROW w związku z planowanym posiedzeniem Komitetu. 

Wyższe kwoty wsparcia na modernizację gospodarstw

W sprawie zwiększenia kwoty pomocy proponuje się, aby w obszarach A-D operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” zwiększyć kwoty pomocy do poziomu:

  • 1 000 000 zł — w przypadku operacji realizowanej w ramach obszaru a,
  • 600 000 zł — w przypadku operacji realizowanej w ramach obszarów b-d,

przy czym na inwestycje niezwiązane bezpośrednio z budową, modernizacją budynków lub adaptacją budynków na budynki inwentarskie, lub budową lub modernizacją magazynów paszowych, kwota pomocy nie może przekroczyć 250 000 zł.

Jednocześnie na inwestycje niezwiązane bezpośrednio z budową, modernizacją, adaptacją budynków na budynki inwentarskie, lub budową lub modernizacją magazynów paszowych, kwota pomocy nie może przekroczyć 250 000 zł (wcześniej: 200 tys. zł).

Proponując podwyższenie kwoty pomocy uwzględniono wzrost cen odnotowany w ostatnich latach, za które są dostępne dane oraz wyniki analizy działań podejmowanych przez beneficjentów „Modernizacji gospodarstw rolnych” od 18 kwietnia 2020 r., tj. od momentu, gdy wprowadzono możliwość zmiany umowy w zakresie m.in. podwyższenia kwoty umowy.

Nowy obszar wsparcie obejmie OZE?

Według szacunków, w budżecie „Modernizacji gospodarstw rolnych”, po obsłużeniu złożonych do tej pory wniosków o przyznanie pomocy, pozostanie kilkadziesiąt mln euro wolnych środków, które mogłyby być przeznaczone na aneksowanie umów z beneficjentami w zakresie kwoty pomocy.

Dodatkowe środki finansowe, o które planuje się powiększyć budżet instrumentu wsparcia „Modernizacja gospodarstw rolnych” w wysokości ok. 80 mln euro pozwoliłyby na uruchomienie nowego obszaru wsparcia (F) w ramach operacji typu M04.1 „Modernizacja gospodarstw rolnych” — wsparcie inwestycji z zakresu odnawialnych źródeł energii wraz z magazynami energii i inteligentnymi systemami zarządzania energią.

Przypominamy, że nabór nadal trwa. Wnioski można składać do 27 maja w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARIMR a także za pośrednictwem platformy EPUAP. Więcej szczegółów TUTAJ!

źródło: KRIR
Zdj: unsplash

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x