wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

MRiRW: Import mrożonych malin z Ukrainy wzrósł o 106% r/r

spot_img

 Import mrożonych malin z Ukrainy wzrósł o 106% r/r do 7,7 tys. ton w okresie styczeń-maj 2023 r., poinformował wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Nie zanotowano przywozu świeżych malin w tym okresie. – przekazał portal ISBnews

import malin z Ukrainy

Rosnący import malin z Ukrainy to długofalowy trend

Jak podaje ISBnews, wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski w odpowiedzi na interpelację poselską napisał 

 “W 2022 r. import mrożonych malin z Ukrainy wyniósł 22,2 tys. ton i był wyższy o blisko 1/3 r/r. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów, w okresie I-V 2023 r. zanotowano dalszy wzrost importu mrożonych malin z Ukrainy: przywieziono 7,7 tys. ton, co oznacza wzrost o 106% r/r” 

Zwrócił uwagę na to, że sprawa importu zamrożonych malin ma szerszy zakres niż tylko obecny sezon, gdyż ilość tego rodzaju produktów sprowadzanych z Ukrainy do Polski wzrasta z roku na rok.

KE odrzuciła wniosek o zakaz importu mrożonych malin i truskawek z Ukrainy do Polski

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski wskazał także, że w roku 2022 do Polski przywieziono 408 ton świeżych malin, co stanowiło o 2% mniejszą ilość w porównaniu z rokiem 2021. Ponadto, w okresie od stycznia do maja 2023 roku w ogóle nie odnotowano importu tego typu owoców z Ukrainy do Polski.

Co ciekawe w dniu 14 lipca bieżącego roku Polska skierowała wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie środków ostrożnościowych. Chodziło o zakaz importu mrożonych malin i truskawek z Ukrainy do Polski, przy jednoczesnej możliwości przewozu tranzytowego. W liście datowanym na 28 lipca tego samego roku, Komisja Europejska wydała negatywną opinię na temat tego wniosku ze strony Polski.

Przyszłość polskiego sadownictwa jest bardziej niepewna niż kiedykolwiek wcześniej, stanowiąc zaledwie jeden z rozdziałów w większym kryzysie panującym w branży spożywczej.

źródło: ISB News

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x