piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Polska zaapelowała do UE o pomoc w eksporcie ukraińskiego zboża przez Bałtyk

spot_img

Polska zaapelowała do Unii Europejskiej o pomoc w zwiększeniu przepustowości krajowych portów w celu zwiększenia eksportu ukraińskiego zboża przez Bałtyk. Tak stwierdził minister rolnictwa Robert Telus, jak podaje agencja Bloomberg.

Według ministra eksport zboża z Ukrainy przez polskie porty wzrósł w czerwcu do 260 tys. ton, czyli ponad dwukrotnie więcej niż na początku tego roku. I zapewne wzrośnie, bo wycofanie się Rosji z Czarnomorskiego Porozumienia Zbożowego zmusi Ukrainę do szukania alternatywnych tras.

Musimy pomóc Ukrainie i rozumiemy to. Myślimy o budowie portów, które będą wyłącznie do transportu zboża, tzw. portów rolniczych” – powiedział R. Telus.

Dodał też, że Polska prowadzi już negocjacje z sąsiednią Litwą w sprawie przeniesienia kontroli fitosanitarnej ze swojej granicy do litewskich portów, aby przyspieszyć tranzyt ukraińskiego zboża.

Jednocześnie R. Telus po raz kolejny stwierdził, że Polska nie ma zamiaru znosić wewnętrznego zakazu importu zboża z Ukrainy, który obecnie obowiązuje do połowy września. Zaznaczył, że przesycenie polskiego rynku spowodowane gwałtownym wzrostem importu z Ukrainy na początku tego roku zostało już wyeliminowane.

Ale krajowe magazyny zapełnią się dość szybko, biorąc pod uwagę, że ceny pozostają niskie, podczas gdy polscy rolnicy prowadzą żniwa. Zniesienie zakazu byłoby możliwe tylko wtedy, gdyby w Polsce zaczęło brakować zboża” – podkreślił, dodając, że obecnie nie ma takiego ryzyka.

Źródło: APC INFORM

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x