niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Modyfikacje w ekoschematach: Co się zmieniło?

spot_img

Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) od dłuższego czasu z niepokojem obserwuje przygotowania Krajowego Planu Strategicznego oraz rozporządzeń wykonawczych związanych z rozwojem rolnictwa. W ciągu ostatnich miesięcy organizacja wielokrotnie podkreślała niedopracowanie przedstawionych dokumentów, zwracając uwagę na istotne aspekty wymagające poprawy. 

Jednym z kluczowych argumentów WIR było wyraźne zalecenie przedłużenia Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) o kolejny rok w celu kompleksowego przygotowania rolników do nowych wyzwań i perspektyw rozwoju. Tak się jednak nie stało, rozporządzenia zostały przygotowane na ostatnią chwilę i do tej pory są poprawiane i nowelizowane. 

Oczekiwania KE wobec Krajowych Planów Strategicznych. Ambicje ponad możliwości?

Uproszczone znakowanie i rejestracja zwierząt

WIR mimo wszystko pochwaliła Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi za reagowanie na uwagi i opinie różnych organizacji rolniczych oraz doradców, nawet jeśli odpowiedzi pojawiają się z lekkim opóźnieniem. Ostatnio, dokładnie 2 sierpnia, WIR opiniowała kolejne zmiany w ekoschematach dotyczących włączenia nowych grup zwierząt trawożernych do ekoschematu TUZ z ekstensywnym wypasem zwierząt. Na tej nowej liście znalazły się takie gatunki jak:

  • jeleń szlachetny (Cervus elaphus),
  • daniel (Dama dama),
  • alpaka (Vicugna pacos),
  • lama (Lama glama),
  • osioł (Equus asinus)
  • (Equus mule)

W ich przypadku możliwe będzie uproszczone znakowanie takie jak wszczepiany transponder lub kolczyk, natomiast w przypadku jeleniowatych – dodatkowo tatuaż. Dodatkowo zamiast rejestracji zwierząt dopuszcza się oświadczenie rolnika, co do ich liczebności.

Rzepak wyłączony z ograniczenia udziału w zasiewach

Kolejna zmiana dotyczy praktyki zróżnicowana struktura upraw. W chwili obecnej, udział zbóż i rzepaku nie może przekroczyć 65% w strukturze zasiewów w gospodarstwie. Ponieważ współczynnik reprodukcji i degradacji dla rzepaku jest zbliżony do zbóż, ale po przyoraniu słomy rzepaczanej znacząco wzrasta, Komisja Europejska umożliwiła wyłączenie rzepaku z wymogu „udział łącznie zbóż i rzepaku w strukturze zasiewów nie przekracza 65%”, pod warunkiem, że wprowadzony zostanie wymóg przyorania całości słomy pozostałej po zbiorze rzepaku.

Rozszerzenie definicji słomy 

Projekt doprecyzowuje również definicję słomy rozszerzając ją  o uprawy zbóż rzekomych oraz traw nasiennych, tak by mogła objąć powszechnie uprawiane na nasiona gatunki takie jak gryka, sorgo, miłka abisyńska uprawiane na nasiona.  

Powyższe zmiany Wielkopolska Izba Rolnicza zaopiniowała pozytywnie, bo jak zaznacza wynikają one z wcześniejszych uwag i są korzystne dla rolników. 

Dodatkowo Izba zwróciła się w opinii, z wnioskiem o pilne przygotowanie czytelnego katalogu zmian, które zostały już wprowadzone, tak aby zainteresowani rolnicy mogli z nich skorzystać jeszcze w obecnej edycji dopłat.

źródło: WIR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x