piątek, 21 czerwca, 2024
spot_img

Modernizacja i restrukturyzacja małych gospodarstw – wnioski do 30 czerwca

spot_img

Do 30 czerwca br., czyli o cały miesiąc wydłużony został termin składania wniosków na: „Modernizację gospodarstw rolnych” w obszarze D i „Restrukturyzację małych gospodarstw”.

 

Modernizacja – beneficjenci

„Modernizacja w obszarze D” to działanie skierowane do rolników posiadających gospodarstwa o wielkości ekonomicznej od 13 tys. do 200 tys. euro. O wsparcie może wspólnie ubiegać się kilku rolników. Wielkość ekonomiczna pojedynczego gospodarstwa może być mniejsza niż 13 tys. euro, przy czym suma wielkości ekonomicznej wszystkich gospodarstw musi wynosić co najmniej 15 tys. euro, a po zrealizowaniu inwestycji wielkość ekonomiczna gospodarstwa każdego ze wspólnie wnioskujących rolników osiągać wartość co najmniej 13 tys. euro. Wsparcie ma charakter dofinansowania kosztów kwalifikowalnych na realizację inwestycji kosztów kwalifikowanych (standardowo około 50%) . Natomiast w przypadku, gdy o pomoc ubiega się młody rolnik, lub gdy wniosek składa wspólnie kilku rolników poziom wsparcia może być wyższy i wynieść 60%.
Maksymalna kwota dofinansowania to 500 tys. zł, przy czym dla inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z budową czy modernizacją budynków inwentarskich, w tym ich wyposażeniem lub budową, lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których jest prowadzona produkcja zwierzęca, rolnik może otrzymać do 200 tys. zł.
Do 20 maja o wsparcie na „Modernizację w obszarze D” wnioskowało 554 rolników.

 

Restrukturyzacja – beneficjenci

W ramach działania „Restrukturyzacja małych gospodarstw” o wsparcie finansowe może starać się rolnik posiadający gospodarstwo obejmujące co najmniej 1 ha użytków rolnych lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa nie może przekraczać 13 tys. euro. Wsparcie na rozwój małych gospodarstw to 60 tys. zł bezzwrotnej premii wypłacanej w dwóch ratach:
80 proc. (48 tys. zł) po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy, a 20 proc. (12 tys. zł) po prawidłowej realizacji biznesplanu. Wsparcie można przeznaczyć tylko i wyłącznie na działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie. I co najmniej 80 proc. otrzymanej premii należy wydać na inwestycje
w środki trwałe. W ramach poddziałania „Restrukturyzacja małych gospodarstw” złożono już blisko 1000 wniosków.

Jak składać wnioski?

Dla obydwu naborów, wnioski o przyznanie pomocy należy dostarczać do oddziałów regionalnych ARiMR (elektroniczną skrzynką podawczą lub platformą ePUAP, albo przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Pocztą Polskiej lub  dostarczyć do specjalnych wrzutni w placówkach terenowych Agencji.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay

 

150 tys. zł premii dla młodego rolnika. Wnioski od 3 czerwca

https://agroprofil.pl/aktualnosci/grupy-i-organizacje-producenckie-ruszyl-nabor-wnioskow/

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników