poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

Minister podsumował chryzantemowe wsparcie

spot_img

Do 6 października br., do godzin popołudniowych mikro, mali i średni przedsiębiorcy (sprzedawcy chryzantem), poszkodowani w wyniku rządowej decyzji o zamknięciu cmentarzy w dniach: 31 października – 2 listopada br. składali wnioski do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wnioski na ponad 32 miliony zł

Jak poinformował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, od wtorku 3 listopada br. gdy zaczęło obowiązywać rozporządzenie w tej sprawie, do 5 listopada br., poszkodowani przedsiębiorcy złożyli wnioski na łączną kwotę: 32 milionów złotych. Natomiast Rząd na ten cel przeznaczył sumę 180 milionów zł.

Wsparciem objęci zostaną mikro, mali i średni przedsiębiorcy posiadający:

  • Co najmniej 50 sztuk chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku,
  • Co najmniej 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku.

Czy pominięto inne grupy?

I choć Minister Grzegorz Puda chwalił proponowane ceny chryzantem i fakt, że pieniędzy powinno wystarczyć, to w mediach społecznościowych nie brak głosów mówiących o tym, że całkowicie pominięto tych sprzedawców, którzy nie mają statusu przedsiębiorców, a jedynie dorabiali sobie sprzedażą kwiatów do bardzo niskich życiowych dochodów. Nie podjęto też tematu palet zniczy, ze zbytem których może być też problem.  

Chętni do odbioru i utylizacja

Przypomnijmy również, że do 12 listopada br. zainteresowane podmioty będą mogły deklarować Agencji wolę odbioru chryzantem. Natomiast do 16 listopada br. wyznaczono czas na ich odbiór.

Po tym terminie nieodebrane od przedsiębiorców chryzantemy mają być bezzwłocznie przekazywane przez ich posiadaczy podmiotom zajmującym się (na podstawie przepisów o odpadach), ich zbieraniem lub przetwarzaniem. Przekazanie kwiatów do utylizacji (z wyszczególnieniem ilości) należy pisemnie potwierdzić. Podobnie jak przekazanie ich instytucjom wyrażającym wolę odbioru.

Wypłata do 31 grudnia br.

Następnie, w terminie do 30 listopada br. posiadacz chryzantem winien tego rodzaju dokumentację złożyć u kierownika właściwego terenowo biura powiatowego Agencji.
Natomiast posiadacz chryzantem prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą składa dodatkowo oświadczenia i zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis.

Pomoc ma zostać wypłacona do 31 grudnia br.

Bardziej szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej ARiMR.


Źródło: Polskie Radio „Sygnały Dnia”, ARiMR
Foto: Wikipedia

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x