piątek, 3 lutego, 2023
spot_imgspot_img

Minister Ardanowski zwrócił się do Komisarza UE Wojciechowskiego o wsparcia europejskich i krajowych rolników

-REKLAMA-spot_img

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił się do Komisarza Europejskiego ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusza Wojciechowskiego z prośbą o podjęcie przez Komisję Europejską działań w celu wsparcia europejskich i krajowych rolników w związku z trudną sytuacją dotyczącą epidemii COVID-19.

 

Wniosek o rynkową interwencję

Minister Rolnictwa wnioskuje do KE o uruchomienie interwencji rynkowej zapewniającej m.in. tymczasowe zagospodarowanie nadwyżek na rynkach wołowiny, baraniny, mleka i drobiu. Ma to przyczynić się do stabilizacji i ocalenia rolniczych branż.
Przy okazji Rząd zapewnił, że zgodnie z wstępnymi szacunkami, na walkę ze skutkami COVID-19, Polska (za pośrednictwem PROW 2014-2020), planuje przeznaczyć około 1 mld euro. Ministerialne pisma skierowane do KE zawierają tez propozycje działań służących łagodzeniu skutków pandemii.

Skrócenie dostaw i dopłaty

Minister widzi zasadność zmian w PROW 2014-2020 w zakresie działania „Współpraca”. J. K. Ardanowski   proponuje zwiększenie udziału rolników w przedsięwzięciach na rzecz skracania łańcuchów dostaw żywności.
Kolejna propozycja przewiduje zmianę rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013, dla rozszerzenia gwarancji ze środków PROW 2014-2020 o kredyty obrotowe i dopłaty do odsetek bankowych. Z możliwością zastosowania dopłat do odsetek bankowych w przypadku kredytów preferencyjnych udzielanych przez ARiMR ze środków krajowych.

https://agroprofil.pl/p/prenumerata-magazynu-agroprofil-12miesiecy/

Przechowywanie i miejsca pracy

Następna koncepcja dotyczy wprowadzenia do rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 (art. 18), dodatkowego działania skierowanego wyłącznie na walkę z negatywnymi skutkami epidemii COVID-19. Zmiana polegać ma na wdrożeniu specjalnych rozwiązań z uwzględnieniem kwalifikowania wydatków nie inwestycyjnych, takich jak:

– przechowywanie produktów rolnych,

– zagospodarowanie produktów, których po okresie przechowywania nie będzie można sprzedać na rynku

– zagospodarowanie produktów ogrodniczych (z uwagi na ich krótką przydatność do spożycia).

Proponuje się też ochronę pracowników (i miejsc pracy), za pośrednictwem: informatyzacji, umożliwienia pracy zdalnej, zapewnienia dezynfekcji i środków ochrony osobistej.
Kolejna modyfikacja w powyższym rozporządzeniu służyć ma zapewnieniu współfinansowania wydatków na rzecz rekompensat z tytułu utraconego dochodu dla sektorów produkcji zwierzęcej. Przy czym, w przypadku działań odbudowyjących potencjał zniszczony w wyniku niekorzystnych zjawisk klimatycznych bądź katastrof, Ministerstwo widzi zasadność wypłacania rekompensat w oparciu o stawki do hektara bądź pogłowia.  Ministerstwo postuluje też podjęcie działań w oparciu o środki PROW, które byłyby uzupełnieniem dla interwencji rynkowych przewidzianych przepisami wspólnej organizacji rynków rolnych.

 

Przechowywanie i non-profit

Ponadto Rząd planuje, (na podstawie art. 19 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013), wprowadzić zmiany w PROW 2014-2020 w zakresie:

rozpoczynania, prowadzenia i rozszerzenia działalności gospodarczej polegającej na przechowywaniu sprzedanych przez rolnika produktów rolnych dla mikro i małych przedsiębiorstw. Miałoby się to odbywać w formie dopłat do kosztów przechowywania oraz dopłat do nieodpłatnego przekazania produktów organizacjom non-profit. Możliwe byłoby też  przetwórstwo po upływie okresu przechowywania dla sytuacji, gdy przechowywane produkty nie znajdą zbytu (np. w eksporcie). Przy czym przesłanką do przyznania wsparcia miałby być przedłużający się kryzys wywołany COVID-19 albo krótki okres przydatności produktów do spożycia (np. produkty ogrodnicze).  Wsparcie miałoby charakter premii do wysokości 70 tys. euro.
Jednocześnie ze względu na skalę zjawiska Rząd uznał za konieczne wprowadzenie analogicznego rozwiązania dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Wymaga to jednak zmian w przepisach rozporządzenia Parlamentu i Rady (UE) 1305/2013. Do tematu z pewnością powrócimy.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay

Spór COPA-COGECA z KE – koronawirus kontra susza

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

24,041FaniLubię
9,709ObserwującyObserwuj
16,900SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników