piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Mięso z probówki. Przełom technologiczny czy degradacja gospodarstw rolnych?

spot_img

Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, oszczędność drogocennej wody oraz mniejsze zanieczyszczenie gleb i wód gruntowych to główne przesłania z jakimi aktywiści proekologiczni wiążą odejście od hodowli zwierzęcej. Czy przestawienie gospodarki rolnej na produkcję mięsa z laboratorium to same superlatywy? European Livestock Voice, organizacja zrzeszająca różne sektory gospodarki rolnej, zabrała głos w celu uświadomienia opinii publicznej jak ważna jest produkcji mięsa oraz jakie konsekwencje niesie za sobą odejście od tej tradycji i przerzucenie się w 100% na mięso z probówki.

Europa straci lidera biogospodarki o obiegu zamkniętym.

Hodowla zwierząt pełni wiele wartościowych funkcji. Poprzez waloryzację produktów ubocznych łańcucha żywnościowego zwiększa się efektywność rolnictwa. Sektor hodowli wykorzystuje biomasę z zasobów nieprzeznaczonych do konsumpcji dla ludzi takich jak trawa, słoma lub otręby, dzięki czemu zniwelowany zostaje nadmiar obciążający środowisko.  Sektor hodowli zwierząt nie tylko wytwarza żywność, ale również szeroką gamę produktów ubocznych takich jak obornik czy inne pozostałości. Obecnie na 40% powierzchni ornej wykorzystuje się organiczne nawozy pochodzące z produkcji zwierzęcej. Odejście od produkcji zwierzęcej w Europie doprowadzi do znaczącego wzrostu stosowania nawozów sztucznych. Istnieje wiele więcej mniej znanych produktów ubocznych, które ciężko będzie zastąpić, nie doprowadzając do wysokiego kosztu środowiskowego, gospodarczego i społecznego. Przykładem może być skóra (zastąpiona przez materiały oparte na paliwach kopalnych) czy składniki farmaceutyczne (zastąpione przez składniki syntetyczne).

Europejskie obszary wiejskie stracą na wartości

Produkcja syntetycznej żywności niesie za sobą zagrożenie w postaci monopolizacji rynku przez duże przedsiębiorstwa technologiczne na arenie międzynarodowej eliminując w tym czasie lokalne gospodarstwa. Obecnie zwierzęta są hodowane prawie we wszystkich regionach Europy i niosą ze sobą znaczący wkład w europejską gospodarkę a także tworzą miejsca pracy dla prawie 30 mln ludzi.  Brak tego elementu spowoduje szybsze wyludnianie obszarów wiejskich, co zwiększy presję związaną zaludnieniem miast i doprowadzi do zerwania więzi z naturą i naszym dziedzictwem kulturowym.

Ślad węglowy nie ulegnie znacznej redukcji

Hodowla zwierząt reguluje obieg ekologiczny, zamyka obieg substancji odżywczych, poprawia żyzność gleby i sekwestrację węgla poprzez recykling oraz stosowanie obornika jako bio zasobu, a także poprzez wykorzystanie użytków zielonych, które nie są odpowiednie dla upraw. Produkcja syntetycznej alternatywy mięsa mocno ogranicza bioróżnorodność a badania przeprowadzone pod kątem oceny śladu węglowego wskazują, że emisja gazów cieplarnianych może być o wiele wyższa jak oczekiwano początkowo.

Rozwój oparty na zaufaniu

Technologiczna nowinka budzi wiele emocji. Zdaniem European Livestock Voice, temat produkcji białka zwierzęcego w odniesieniu do gospodarstw rolnych powinien trafić na ławę w związku ze zbliżającym się szczytem ONZ ds. systemów żywnościowych.  Każdego roku europejski sektor hodowli zwierząt sukcesywnie obniża emisję gazów cieplarnianych a to wszystko dzięki zastosowaniu szerokiego zakresu środków i inicjatyw, pomimo niskich dochodów rolników. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że od 1990 rolnictwo europejskie zwiększyło całkowitą wydajność o 25% zmniejszając emisję gazów cieplarnianych o 20% w tym samym okresie. Liczby te wskazują, że rolnicy nie posiadając najnowszych technologii potrafią poradzić sobie z palącym problemem jakim jest emisja gazów cieplarnianych, potrzebują jedynie należytego wsparcia ze stron rządzących.

źródło:copa-cogeca.eu

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x