sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

MARS zapowiada ponadprzeciętne plony zbóż w UE

spot_img

Jednostka Komisji Europejskiej monitorująca uprawy (MARS) opublikowała swoje pierwsze prognozy plonów w Unii Europejskiej. Uśredniony plon wszystkich zbóż oceniany jest teraz na 5,60 t/ha, czyli nieco poniżej 5,65 t/ha w 2020 roku. Dla pszenicy średnia wydajność oceniana jest na 6,02 t/ha, wobec 6,04 w 2021 r. Szacowany plon jęczmienia ozimego sięga 5,83 t/ha, co oznacza spadek o 4,1% w porównaniu z ubiegłym rokiem. W przypadku rzepaku MARS oczekuje, że plonowanie nieznacznie wzrośnie do 3,22 t/ha z 3,20 t/ha w 2020 roku.

We wszystkich wymienionych przypadkach prognozowana średnia wydajność znacznie przekracza średnią z pięciu poprzednich lat (patrz tabela poniżej).Ponieważ sezon jest jeszcze na początku, prognozy plonów przedstawione w najnowszym biuletynie są oparte głównie na trendach historycznych.

Po przeważnie łagodnej zimie, oziminy weszły w wiosnę w dobrej lub bardzo dobrej kondycji w większości krajów Europy, a warunki pogodowe i terenowe pozwoliły na rozpoczęcie prac polowych.

Jednak nadal niepokojące są utrzymujące się suche warunki w południowo-zachodniej Europie.

Na zasiewy zbóż ozimych w południowej części Półwyspu Iberyjskiego negatywnie wpłynęła susza, a ich wzrost jest nieoptymalny. W południowej Francji i północno-zachodnich Włoszech rozwój upraw jest wciąż na bardzo wczesnym etapie, a uprawy ozime nie są jeszcze lub tylko nieznacznie zmienione.

Aby uniknąć zmniejszenia potencjału plonowania, deszcz jest również potrzebny w większości pozostałych regionów Włoch, a także w Słowenii, Chorwacji, na Węgrzech, Rumunia i południowo-zachodnia Ukraina.

Ciągła susza w regionie Maghrebu poważnie wpłynęła na potencjał plonowania, a nawet spowodowała nieurodzaj w niektórych częściach Maroka. Zimne i wilgotne warunki wzdłuż włoskiego wybrzeża Adriatyku, Grecji i Turcji opóźniły rozwój upraw, ale korzystnie uzupełniły wilgotność gleby. Nadwyżka opadów w europejskiej Rosji jest również uważana za korzystną dla upraw.

Andrzej Bąk
Źródło: MARS

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x