czwartek, 2 lutego, 2023
spot_imgspot_img

MARS obniża symbolicznie swoje prognozy plonów średnich zbóż UE

-REKLAMA-spot_img

Jednostka Komisji Europejskiej monitorująca uprawy (MARS) opublikowała swoje kolejne (drugie) prognozy plonów w UE. Uśredniony plon wszystkich zbóż oceniany jest teraz na 5,63 t/ha, czyli o symboliczne o 0,04 t/ha mniej niż w marcu, ale ciągle o 0,14 t/ha (2,5%) więcej niż wynosi średnia pięcioletnia. Dla pszenicy średnia wydajność oceniana jest na 5,74 t/ha, wobec 5,80 t/ha w marcu. Szacowany plon jęczmienia (ozimy i jary) sięga 4,97 t/ha, w porównaniu do 5,02 t/ha miesiąc wcześniej. W aktualizowanych prognozach obniżono (m/m) plony średnie wszystkich zbóż z wyjątkiem kukurydzy, dla której prognoza nadal opiewa na 7,91 t/ha.

W przypadku rzepaku MARS obniżył oczekiwany plon średni do 3,19 t/ha z 3,22 t/ha w marcu.

We wszystkich wymienionych przypadkach prognozowana średnia wydajność znacznie przekracza średnią z pięciu poprzednich lat (patrz tabela poniżej).

Sytuacja upraw w Europie

Eksperci MARS informują, że ogólnie korzystne warunki panowały w okresie sprawozdawczym (01.03-22.04.2022) w większości krajów Europy. Suche warunki w regionach południowych nieznacznie obniżają prognozy plonów. W większości części zachodniej, północnej i północno-środkowej Europy, warunki pogodowe w okresie przeglądu były odpowiednie do rozwoju roślin ozimych i pozwalały na dobry postęp w siewach wiosennych i innych pracach polowych.

Ponieważ jest jeszcze wczesny sezon, prognozy plonów na regiony te są utrzymywane w świetle historii trendów. Kilka części południowej i południowej centralnej Europy doświadczyło niesprzyjających warunków atmosferycznych, co skutkuje ogólną nieznaczną rewizją w dół prognoz plonów dla upraw ozimych.

Intensywny deszcz w południowej Hiszpanii i Portugalii przyniósł ulgę z poprzedniej suszy, ale przybył za późno, aby w pełni przywrócić potencjał plonowania. Opady w środkowej Hiszpanii były niewystarczające, aby uniknąć pogorszenia warunków wilgotności gleby. Nieprzerwane warunki suszy w północnej, środkowej i południowo-zachodniej części Włoch negatywnie wpłynęły na wzrost upraw ozimych i opóźniły siew roślin letnich. Niesprzyjające warunki suche – do tej pory o ograniczonym negatywnym wpływie na uprawy ozime – są również obecne na Węgrzech, w Słowenii, Chorwacji, Rumunii i południowej Ukrainie. W południowo-wschodnich Włoszech i Turcji wzrost upraw i rozwój jest opóźniony z powodu niskiej średniej temperatury.

Andrzej Bąk
Źródło: MARS

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

24,041FaniLubię
9,709ObserwującyObserwuj
16,900SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x